Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Aksionerė nė Media Televizive nė Republikėn e Shqipėrisė. Ekstrakt QKR Korrik 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me Aksioner tė Medias Televizive nė Republikėn e Shqipėrisė. Aksionerėt mund tė jenė persona fizik ose juridik qė zotėrojnė aksione tė nėnshkruara nga themeluesit si pjesė e kapitalit tė institucionit. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR) dhe Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ). Nė Shqipėri televizionet kategorizohen sipas mėnyrės sė shpėrndarjes sė sinjalit e mbulimit pėrkatės tė territorit nė televizione private kombėtare; vendore; satelitore; me pėrsėritės; numerike satelitore dhe kabllore.Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA

Kapitali themeltar nė total i subjekteve tregtare media televizive nė 15 korrik 2014 shėnon 4.5 miliardė lekė. Nga ku 65% janė kapital i tv vendore; 33% i tv kombėtare dhe 2% i televizioneve kabllore.

Kapitali total i Personave Juridik (jo individ) aksioner tė Medias Televizive nė Shqipėri arrin vlerėn e 366 milionė lekėve. Ndėr Shoqėritė Tregtare aksionere vlerėn mė tė lartė tė kapitalit e ka Apace Media Albania, i cili ėshtė aksioner i televizionit “Arbėria” me 40% tė kapitalit themeltar ose 169.3 milionė lekė kapital.

Apace Media Albania ėshtė shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar dhe ka si pėrfaqėsues ligjor Derek Nelson, Didier Stoessel dhe Anatoli Vladev Belchev. Ky aksioner pėrbėn 2.6% tė totalit tė kapitalit tė televizioneve nė vend dhe 46.3% tė totalit tė kapitalit tė shoqėrive tregtare aksionere nė kėto televizione. Shoqėri tjetėr aksionere me njė kapital mbi 100 milionė lekė ėshtė dhe Media Content, aksionere e “TV Ballkan” telvizoni A1. Media Content ėshtė njė shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar dhe pėrfaqėsohet ligjėrisht nga Irma Gordani.

Televizione ne Republikėn e Shqipėrisė. Shoqėri Tregtare Aksionere dhe Kapital Aktual Themeltar (15/7/2014)
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA

Nė Median Televizive nė Shqipėri nė Korrik 2014 regjistrohen 186 individė aksionerė. Ndėr to njėzetė e tre (12.4%) janė tė gjinisė femėrore. Disa individė rezultojnė tė jenė aksionerė nė mė shumė se njė shoqėri tregtare qė funksionon si televizion.

Individėt me kapitalin mė tė madh janė Alba Gina dhe Aleksandėr Frangaj, tė “TV Klan” me njė kapital prej 40% tė kapitalit themeltar tė shoqėrisė pėrkatėse ose 392 milionė lekė secili. Ky kapital pėrbėn 6% tė totalit tė kapitalit tė gjithė televizioneve dhe 7% tė kapitalit tė zotėruar nga individėt. Aksionarėt Ridvana, Holta dhe Melina Dulaku pasojnė si aksionere pranė “TRING TV”. Ato kanė pėrkatėsisht 340;  330 dhe 330 milionė lekė kapital secila.


Televizione ne Republikėn e Shqipėrisė. Individė Aksionere dhe Kapital Aktual Themeltar (15/7/2014)
Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci