Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Televizione tė licencuara dhe kapitali themeltar i shoqėrive tregtare qė i zotėrojnė - Ekstrakt QKR korrik 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me funksionimin e Medias Televizive duke evidentuar numrin e licencave sipas kategorisė sė medias televizive dhe subjektin tregtar qė i zotėron kėto ekrane. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombėtare e Regjistrimeve (QKR) dhe Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ). Nė Shqipėri televizionet kategorizohen sipas mėnyrės sė shpėrndarjes sė sinjalit e mbulimit pėrkatės tė territorit.

Kategoritė janė: televizione private kombėtare dhe si tė tillė funksionojnė dy; televizione private vendore apo siē edhe njihen televizione lokale pėr tė cilat AMA ka lėshuar shtatėdhjetė e katėr licenca transmetimi; televizione private satelitore pėr tė cilat kemi dy licenca, televizione private me pėrsėritės; platforma televizive numerike satelitore nga tė cilat nė vendin tonė janė tė regjistruara tre tė tilla; televizione kabllore ku kemi njėqind e tre tė regjistruara.

Televizionet private kombėtare qė operojnė aktualisht janė Tv Klan dhe Top Channel. Televizioni Klan pėrmes shoqėrisė tregtare me tė njėjtin emėr ka nisur aktivitetin nė vitin 1997. Kapitali i shoqėrisė  ėshtė rritur ndjeshėm duke shėnuar njė vlerė prej 980 000 000 lekė. Top Channel ėshtė regjistruar si shoqėri tregtare nė vitin 2001 me njė kapital fillestar 100 000 lekė. Sot kapitali i tij ėshtė 525,400,000 lekė.

Televizione private kombetare ne Republiken e Shqiperise. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar me 15/07/2014)





Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA




Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA

Televizione private vendore janė tė licencuara shtatėdhjetė e katėr. Shoqėria Tregtare media televizive vendore me kapital aksionar mė tė lartė ėshtė Albanian Screen me 487,500,000  lekė (katėrqind e tetėdhjetė e shtatė milion e pesėqind mijė). Kjo shoqėri zotėron edhe licencėn pėr transmetim satelitor. Rritjen mė tė madhe tė kapitalit qė prej fillimit tė aktivitetit mediatik e deri mė sot e ka shėnuar shoqėria tregtare qė zotėron TELESPORT me njė rritje prej njėmijė e nėntėqind e tetėdhjetė e njė herė.

Ndėr shtatėdhjetė e katėr televizionet vendore shtatė janė persona fizik, tre prej tyre ju ėshtė pezulluar aktiviteti, njė ėshtė ēregjistruar si subjekt, njė shoqėri ėshtė nė likuidim e sipėr dhe pėr trembėdhjetė tė tjerė nuk ėshtė bėrė plotėsimi i tė dhėnave (ekstraktit historik) pranė QKR. Televizione tė licencuara por qė nuk transmetojnė, rezulton ende si shoqėri tregtare aktive dhe si licenca funksionale, megjithėse situata tė tilla duken paradoksale.

Televizione private vendore ne Republiken e Shqiperise. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar me 15/07/2014)




Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA



Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA


Njė tjetėr kategori janė edhe televizionet private satelitore. Dy janė televizionet satelitore nė Shqipėri, Vizion Plus satelitor dhe ALSAT satelitor. Transmetimi dhe nė satelit i kėtyre televizioneve ka bėrė qė programet tė ndiqen edhe nė ato zona ku nuk arrihet mbulimi me sinjal tokėsore, si brenda ashtu edhe jashtė vendit.

Televizione private satelitore ne Republiken e Shqiperise. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar me 15/07/2014



Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA


Platformat private numerike satelitore janė njė tjetėr teknologji nė transmetimet dixhitale. Nė Shqipėri tre janė platformat e tilla: Tring, Digitalb dhe Supersport. Platforma Digitalb ka nisur aktivitetin nė vitin 2004, ndėrsa dy platformat e tjera dy vite mė vonė.

Televizione private numerike satelitore ne Republiken e Shqiperise. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar me 15/07/2014)



Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA




Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA


Televizionet kabllore
janė sisteme tė shpėrndarjes sė programeve televizive nėpėrmjet frekuencave tė radios. Nė Shqipėri 42% e televizioneve private kabllore janė tė regjistruar si Person Fizik pranė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit.

ka tė deklaruara njėqind e tre licenca ndėr tė cilat njė pjesė e mirė rezultojnė problematike me pezullim tė veprimtarisė apo likuidim tė subjektit tregtar qė i zotėron. Televizioni kabllor mė i hershėm ėshtė 'IRLA', i cili ka nisur aktivitetin nė vitin 2000 dhe ka Selinė Qendrore nė Berat.

Televizione kabllore ne Republiken e Shqiperise. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar me 15/07/2014)



Burimi: Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), Qendra Kombetare e Rregjistrimeve (QKR), Qendra e Botimeve Zyrtare (QBZ)
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr televizionet kabllore tė regjistruara si Person Juridik kapitalin themeltar aktual mė tė madh e ka TV Kukėsi, me njė kapital prej 64,504,500 lekėsh. Rritjen mė tė madhe tė kapitalit qė prej fillimit tė biznesit mediatik e shėnon televizioni TATA Junior, i cili ka nisur aktivitetin me njė kapital themeltar prej 100 000 lekėsh dhe sot shėnon njė kapital tė rritur 104 herė ose njė vlerė kapitali prej 10 353 000 lekė.



Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania; operator tė dhėnash Griselda Rruci