Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Buxheti Faktik i Presidencės sė Republikės sė Shqipėrisė 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Buxhetin Faktik tė Presidencės nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitet 2012-2013. Presidenti i Republikės ėshtė figura institucionale mė e lartė pėrfaqėsuese e njė shteti me formėn e qeverisjes republikane dhe i korrespondon kreut tė shtetit. Kushtetuta e vendit i jep atij funksione tė rėndėsishme nga ajo e pėrfaqėsimit tė unitetit kombėtar dhe e garantit tė parimeve kushtetuese deri nė funksione tė natyrės politike dhe ekzekutive.Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Gjatė vitit 2012 Presidenca ka shpenzuar nga buxheti i shtetit 121 730 242 (njėqind e njėzetė e njė milion e shtatėqind e tridhjetė mijė e dyqind e dyzetė e dy) lekė. Njė vit mė vonė ky institucion duket tė ketė shpenzuar rreth 18% mė shumė duke shėnuar njė vlerė prej 143 328 783 (njėqind e dyzetė e tre milionė e treqind e njėzetė e tetė mijė e shtatėqind e tetėdhjetė e tre) lekė.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė vitit 2012 shpenzimet me domethėnien mė tė madhe nė buxhet kanė qenė shpenzimet pėr personelin, pėrkatėsisht sa 19% e buxhetit faktik nė total ose 22.8 mln lekė. Shpenzime tė tjera me njė vlerė tė konsiderueshme nė buxhet kanė qenė Shpenzimet pėr pritje dhe pėrfaqėsime 6.8 mln lekė, Makineri dhe Pajisje Zyre 2.8 mln lekė dhe Mirėmbajtje dhe investim godine 2.8 mln lekė.

Buxheti Faktik i Presidencės se Republikės se Shqipėrisė 2012
Vlera ne leke


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė kėtij viti janė konstatuar dhe zėra tė tjerė shpenzimesh si: “Shpenzime telefoni dhe interneti” – 1.9 milionė lekė, “Dieta jashtė vendit” – 1.2 mln lekė, “Udhėtime jashtė vendit” – 1.1 mln lekė, “Shpėrblime fundviti” – 730 mijė lekė, “Shpenzime utilitare” – 896 mijė lekė, “Bonus transporti” – 490 mijė lekė, “Leje tė zakonshme” – 136 mijė, dhe “Dieta Brenda vendit” – 23 mijė lekė. Shpenzimet e tjera kanė zėnė 66% nė buxhetin faktik ose pėrkthyer nė njė vlerė prej 80.3 mln lekėsh.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Pėr vitin 2013 Shpenzimet pėr personelin janė reduktuar nė 16.8 mln lekė (26%), ndėrsa Makineri dhe Pajisje Zyre ėshtė rritur nė 15.4 mln lekė (458%).

Buxheti Faktik i Presidencės se Republikės se Shqipėrisė 2013
Vlera ne leke


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


 Zėra tė tjerė shpenzimesh gjatė kėtij viti kanė qenė dhe “Shpenzime Pritje dhe Pėrfaqėsime” – 6 mln lekė, “Udhėtime jashtė vendit” – 3.2 mln lekė nga 1.1 mln qė ishin njė vit mė parė, “Shpenzime pėr telefon dhe internet” – 1.6 mln lekė, “Qera ambienti” – 1.4 mln lekė, , “Shpėrblim i menjėhershėm” – 308 mijė lekė dhe “Dieta Brenda vendit” – 57 mijė lekė. Shpenzimet e tjera shėnonin njė vlerė prej 97 milionė lekė ose sa 68% e totalit tė buxhetit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci