Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Buxheti Faktik i Kuvendit nė Republikėn e Shqipėrisė 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Buxhetin Faktik tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė nė vitet 2012-2013. Ky buxhet pėrbėhet nga shpenzime kapitale e korrent nė funksion tė planifikimit, menaxhimit dhe administrimit si pjesė e kontrollit parlamentar si dhe veprimtarisė ligjvėnėse, e cila i ėshtė atribuuar kėtij institucioni.

Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga katalogu Spending Data Albania. Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme pėrmes aplikacionit Monitorim i Thesarit tė Shtetit.


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė vitit 2012 Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė ka shėnuar njė buxhet faktik prej 625 666 410 (gjashtėqind e njėzetė e pesė milionė e gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė mijė e katėrqind e dhjetė) lekė. Ky buxhet ėshtė rritur me 6% duke shėnuar njė vlerė prej 662,060,054 (gjashtėqind e gjashtėdhjetė e dy milionė e gjashtėdhjetė mijė e pesėdhjetė e katėr) lekė nė vitin 2013.


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2012 Kuvendi ka shpenzuar mė sė shumti pėr shpenzime pėr paga, pėrkatėsisht 13% tė buxhetit ose 79.5 milionė lekė. Dietat jashtė vendit kanė shėnuar njė vlerė prej 19.5 milionė lekėsh, ndėrsa ato brenda vendit 14.5 milionė lekė. Vetėm pėr udhėtime jashtė vendit Kuvendi gjatė kėtij viti ka shpenzuar 6.5 milionė lekė.

Buxheti Faktik i Kuvendit ne Republikėn e Shqipėrisė 2012
Vlera ne leke


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Shpenzime tė tjerė tė kryera nga ky institucion buxhetor janė “Shpenzime pritje-pėrfaqėsime” – 11.5 mln lekė, “Shpėrblime fundviti” – 3 mln lekė, “Shpenzime Fjetje” – 2.9 mln lekė, “Shpenzime pėr telefon dhe internet” – 2.6 mln lekė, “Qera ambienti” – 1.1 mln lekė, “Shpenzime utilitare” – 1.4 mln lekė dhe “Pension ushqimor” – 102 mijė lekė. Shpenzime tė tjera pėrbėjnė 77% tė buxhetit ose 483 milionė lekė.


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 shpenzimet pėr paga janė rritur me 1.4% krahasuar me njė vit mė parė duke shėnuar njė vlerė prej 80.6 milionė lekė. Zėri “Shpėrblim i menjėhershėm” i reflektuar kėtė vit nė buxhetin faktik tė Kuvendit tė Shqipėrisė ka patur njė vlerė prej 17.6 mln lekė ose 3% tė totalit. Dietat e deputetėve gjatė kėtij viti kanė qenė 10.7 milionė lekė, ato jashtė vendit 4.7 milionė lekė, ndėrsa ato tė stafit 464 mijė lekė. Vetėm pėr udhėtime jashtė vendit Kuvendi gjatė kėtij viti ka shpenzuar 7.6 milionė lekė.

Buxheti Faktik i Kuvendit ne Republikėn e Shqipėrisė 2013
Vlera ne lekeBurimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Shpenzime tė tjera tė kryera nga ky institucion buxhetor janė “Shpenzime pėr telefon dhe internet” – 10.2 mln lekė, “Shpenzime pėr deputetė – listėpagesė” – 8.4 mln lekė, “Shpenzime paga pėr punonjės tė larguar nga puna” – 1.1 mln lekė, “Shpenzime utilitare” – 1.7 mln lekė, “Shpenzime pritje- pėrfaqėsime” – 1.1 mln lekė, “Shpenzime fjetje” – 437 mijė lekė, “Shpenzime pėr leje vjetore” - 413 mijė lekė dhe “Pension ushqimor” – 102 mijė lekė. Shpenzime tė tjera pėrbėjnė 78% tė buxhetit ose 517 milionė lekė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci