Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Buxheti Faktik i Radio Televizionit Publik Shqiptar 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me buxhetin faktik tė Radio Televizionit Publik Shqiptar nė vitet 2012-2013. Tė dhėnat nė hulumtim pėr Radio Televizionin Publik janė marrė nga katalogu Spending Data Albania. Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme pėrmes aplikacionit Monitorim i Thesarit tė Shtetit. Karakteristikė pėr reklamimin publik tė ekzekutimit tė transaksioneve tė kėtij institucioni pėrmes Thesarit tė Shtetit ėshtė mos deklarimi i pėrfituesit  tė transaksionit.

Gjithashtu pėrshkrimi pėrgjithėsues i shumė prej zėrave tė shpenzimeve e bėn tė paqartė peshėn e shpenzimeve pėr burime njerėzore kundrejt shpenzime logjistike apo programe tė veēanta. Kėto defekte tė standardit dhe kategorive kontabėl e bėjnė kėtė institucion jo transparent nė detyrimin pėr tė informuar publikun mbi mėnyrėn se si shpenzohen para tė taksapaguesve.


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Gjatė vitit 2012 ky institucion buxhetor shėnon njė buxhet faktik prej 1 040 890 762 (njė milliard e dyzetė milionė e tetėqind e nėntėdhjetė mijė e shtatėqind e gjashtėdhjetė e dy) lekėsh. Buxhet, i cili nė vitin 2013 ėshtė reduktuar nė 916 566 387 (nėntėqind e gjashtėmbėdhjetė milionė e pesėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė mijė e treqind e tetėdhjetė e shtatė) lekė ose 12 %.
 


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Gjatė vitit 2012 buxheti pėrbėhej mė sė shumti nga shpenzime pėr financimin e programeve satelitore e atyre pėr bashkėatdhetarėt jashtė vendit, pėrkatėsisht 70% e totalit ose rreth 729 milionė lekė. Njė vlerė tė konsiderueshme nė buxhet kanė pasur dhe shpenzimet pėr aparatura tė cilat pėrbėnin 26% tė buxhetit ose 270 milionė lekė. Pjesa tjetėr e buxhetit ka mbuluar shpenzimet pėr festival (3%) dhe shpenzimet pėr realizimin teknik tė filmimeve (1%).


Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 shpenzimet pėr aparatura janė reduktuar rreth dy herė me njė vit mė parė duke shėnuar njė vlerė prej 134 milionė lekė. Kėto shpenzime zėnė 15% tė buxhetit tė vitit 2013. Pjesa tjetėr prej 783 milionė lekėsh janė regjistruar nga instancat e Aparatit tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė RTSH si situacione shpenzimesh.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci dhe Aranita Brahaj