Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Subjekte financiare tė licencuara nga Banka e Shqipėrisė 2002-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e subjekteve financiare qė janė licencuar nga Banka e Shqipėrisė nė vitet 2002-2013. Subjektet financiare qė licencohen nga Banka Qendrore e Republikės sė Shqipėrisė janė Bankat e Nivelit tė dytė dhe ato tė Huaja, Institucionet Financiare Jo banka, Zyrat e Kėmbimit Valutor, Unionet e Shoqėrive tė Kursim-Kreditit dhe Shoqėritė e Kursim-Kreditit.

Bankat e Nivelit tė Dytė janė banka tregtare qė pranojnė depozita monetare ose fonde tė tjera te ripagueshme nga publiku dhe i pėrdorin ato pėr dhėnie kredie dhe emetim tė mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike.

Degė tė bankave tė Huaja janė ato banka tė huaja qė ushtrojnė  veprimtari bankare dhe financiare nė Republikėn e Shqipėrisė, nėpėrmjet njė dege tė saj. Pėr kėtė qėllim ato depozitojnė nė Bankėn e Shqipėrisė shumėn e dhuruar tė kapitalit fillestar minimal tė kėsaj tė fundit, prej jo mė pak se 1 miliard lekė.

Institucionet Financiare JoBanka janė shoqėri tė cilat kryejnė aktivitete tė ndėrmjetėsimit financiar  dhe aktivitete tė tjera ndihmėse, tė lidhura ngushtė me ndėrmjetėsimin financiar por qė nuk klasifikohen si pranuese depozitash.

Zyrat e Kėmbimit Valutor janė institucione nė tė cilat kryhen transaksione te kėmbimit tė valutės. Shoqėritė e Kursim-Kreditit janė institucione financiare tė cilat pranojnė depozita vetėm nga anėtarėt e tyre, dhe i japin hua kėto fonde pėr tė siguruar fitim.

Unionet e Shoqėrive tė Kursim-Kreditit kanė pėr detyrė tė raportojnė pranė Bankės sė Shqipėrisė gjendjen financiare dhe normat e mbikėqyrjes mbi baza individuale dhe nė mėnyrė tė pėrmbledhur pėr tė gjithė rrjetin e shoqėrive tė kursim-kreditit.

Numri i subjekteve financiare te licencuara nga Banka e Shqipėrisė 2002-2013


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Nė vitin 2013 nė Shqipėri operojnė 333 Zyra tė Kėmbimit Valutor. Licencimi i tyre gjatė kėtij viti ka rrjedhur me njė ritėm mė tė ulėt krahasuar me vitin paraardhės. Konkretisht u licencuan 18 zyra tė kėmbimit valutor dhe u revokua licenca e 7 prej tyre.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Numri i subjekteve JoBanka nė vitin 2013 nuk pati ndryshime pasi u akorduan 3 licenca tė reja pėr veprimtarinė e faktoringut dhe tė qirasė financiare, dhe njėkohėsisht u revokuan 3 licenca tė tjera. Revokimi i licencave tė 3 subjekteve financiare JoBanka vjen si rrjedhojė e mosfillimit tė veprimtarisė financiare, si pasojė e bashkimit me pėrthithje me njė bankė tregtare dhe me kėrkesė tė vetė subjektit.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Pėr Shoqėritė e Kursim-Kreditit, edhe ky vit nuk pati licencime tė reja, ndėrkohė qė numri i tyre u reduktua si rezultat i revokimit tė pesė licencave tė shoqėrive tė kursim-kreditit; katėr si rrjedhojė e nisjes sė procedurės pėr likuidim dhe njė si rrjedhojė e bashkimit me pėrthithje midis dy shoqėrive tė unionit.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Nė harkun kohor 2002-2013 janė licencuar 192 subjekte financiare nga BSH pėr tė shėnuar nė 384 subjekte nė vitin 2013. Pra nė vitin 2013 kryejnė veprimtarinė e tyre dyfishi i subjekteve financiare krahasuar me vitin 2002.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci