Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Struktura dhe Kapitali Aksionar i Bankave tė Nivelit tė Dytė - ekstrakt QKR maj 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi kapitalin aksionar tė bankave tė nivelit tė dytė qė veprojnė nė vend. Tė dhėnat janė pėrditėsuar sipas procedurės sė administrimit dhe publikimit tė tė dhėnave tė shoqėrive tregtare nė sistemin e Qendrės Kombėtare tė regjistrimit QKR. Tė dhėnat janė analizuar nė dy data. Datėn e themelimit tė secilės bankė si shoqėri tregtare, dhe data  1 maj 2014 si datė e vlerėsimit tė ekstrakteve tė reklamuara nga QKR. Nė analizėn e ODA janė konsideruar vetėm rritjet e kapitalit tė audituara, regjistruara dhe publikuara nė sistemin e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit. Procesi i regjistrimit dhe publikimit nė kėtė qendėr pėrbėn njė veprim me efekte juridike pėr shoqėritė tregtare.

Bankat e Nivelit tė Dytė janė banka tregtare qė pranojnė depozita monetare ose fonde tė tjera te ripagueshme nga publiku dhe i pėrdorin ato pėr dhėnie kredie dhe emetim tė mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike. Degė tė bankave tė huaja janė ato banka tė huaja qė ushtrojnė veprimtari bankare dhe financiare nė Republikėn e Shqipėrisė, nėpėrmjet njė dege tė tyre. Nė Shqipėri funksionojnė gjashtėmbėdhjetė banka apo degė tė bankave tė huaja tė nivelit tė dytė.

Banka te Nivelit te Dyte dhe Dege te Bankave te Huaja. Kapital Themeltar dhe Kapital Aktual Themeltar (Aksesuar me 01/05/2014)Burimi: Banka e Shqipėrisė, Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR - 1 maj 2014)
Komentet dhe analiza: ODA

Kapitali Themeltar i investuar nė nisje tė aktivitetit tė gjithė bankave aktive nė Republikėn e Shqipėrisė arrin vlerėn e 12.06 miliard lekėve. Shoqėria tregtare bankė me kapital themeltar fillestar mė tė lartė  nė nisje ėshtė Banka e Bashkuar e Shqipėrisė me njė shumė prej 2.94 miliard lekė tė investuara nė themelim. Aktiviteti i saj ka filluar nė maj 1999. Kjo ėshtė njėkohėsisht e vetmja bankė qė ka shėnuar zvogėlim tė kapitalit fillestar gjatė ushtrimit tė aktivitetit tė saj nė vite.

Banka te Nivelit te Dyte dhe Dege te Bankave te Huaja. Rritja (Zvogėlimi i kapitalit)
Burimi: Banka e Shqipėrisė, Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR - 1 maj 2014)

Komentet dhe analiza: ODA

Nė datėn 1 Maj 2014 Kapitali Themeltar pėr tė gjithė bankat vlerėsohet tė jetė 103.38 miliard lekė ose pėrkthyer me kursin e kėmbimit tė kėsaj date 1.01 miliard USD apo 737 milionė Euro. Banka me Kapital mė tė madh nė kėtė datė ėshtė Banka e Tiranės me pėrkatėsisht 15.2 miliard lekė kapital.


Burimi: Banka e Shqipėrisė, Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR - 1 maj 2014)
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Banka e Shqipėrisė, Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR - 1 maj 2014)
Komentet dhe analiza: ODA


Shtimi i kapitalit nga ana e bankave ėshtė  veprim qė u mundėson atyre tė jenė tė mirėpozicionuar pėr tė pėrballuar goditjet e jashtme tė ēfarėdo lloj natyre qofshin ato ekonomike, gjeopolitike apo financiare dhe pėr rrjedhojė rrit besueshmėrinė e depozituesve.

Rritjen mė tė madhe tė kapitalit themeltar, bazuar nė dokumentacionin e reklamuar nė QKR, qė nga momenti i fillimit tė aktivitetit bankar e deri mė datėn 1 Maj 2014 e ka pasur Banka e Tiranės. Kapitali i saj ėshtė rritur 7 612 nė  tetėmbėdhjetė vitet qė ajo operon nė treg. Nga ana tjetėr, Banka e Bashkuar e Shqipėrisė ka proceduar me zvogėlim nė kapitalin e saj themeltar me 40%.

Banka te Nivelit te Dyte dhe Dege te Bankave te Huaja. JetėgjatėsiaBurimi: Banka e Shqipėrisė, Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR - 1 maj 2014)
Komentet dhe analiza: ODA


Mė 31 Dhjetor 2013 Depozitat nė Bankat e Nivelit tė Dytė arrinin vlerėn e 950 miliardė lekėve, Bonot e Thesarit ishin 246 miliardė lekė dhe Remitancat 70 miliardė lekė. Kapitali Themeltar i datės 31.12.2013 nė vlerėn 99.4 miliard lekė mbulon 10.5% tė Depozitave ose 40.4% tė Bonove tė Thesarit. Kapitali Aktual pėrbėn 142% tė dėrgesave tė emigrantėve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj dhe Griselda Rruci