Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Buxheti Faktik i Sistemit Gjyqėsor nė RSH 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me Buxhetin Faktik tė shpenzuar pėr Institucionet qė rregullojnė apo janė pjesė e Sistemit Gjyqėsor  nė Republikėn e Shqipėrisė. Sistemi gjyqėsor nė ushtrohet nga Gjykatat e Shkallės sė Parė, Gjykatat e Apelit dhe Gjykata e Lartė. Nė vitin 2013 Gjykatat e Faktit u shpėrbėnė nė Gjykata tė Rretheve dhe Gjykata Administrative tė Shkallės sė Parė. Tė dhėnat pėr kėtė artikull janė realizuar pėrmes katalogut Spending Data Albania.

Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme pėrmes aplikacionit Monitorim i Thesarit tė Shtetit. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė si institucioni qė organizon e kontrollon funksionimin e sistemit gjyqėsor dhe atė tė Shkallės sė Parė dhe tė Apelit ka pasur njė buxhet faktik prej 53,617,224 lekė nė vitin 2012 dhe 56,236,239 lekė nė vitin pasardhės.

Gjykata Kushtetuese e cila garanton respektimin e Kushtetutės dhe bėn interpretimin pėrfundimtar tė saj ka pasur njė buxhet mė tė lartė se KLD, pėrkatėsisht 85,513,212 dhe 80,233,632 lekė nė vitet 2012 dhe 2013. Gjykata e Lartė ka shėnuar njė buxhet prej 135,422,071 dhe 152,902,826 nė vitet 2012 dhe 2013. Nė total nė vitin 2013 kėto institucione tė sistemit tė drejtėsisė kanė shpenzuar 1.65 miliard leke.Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODAGjykatat e Apelit nė total kanė shėnuar njė buxhet prej rreth 238 milionė lekėsh nė vitin 2013. Gjykata e Apelit me shpenzimet mė tė larta buxhetore ėshtė ajo e Tiranės me pėrkatėsisht 91 milionė lekė tė shpenzuara nė vitin 2012 dhe 87 milionė lekė nė vitin 2013. Buxheti i Gjykatave tė tjera tė Apelit ėshtė dukshėm mė i ulėt se ai i Gjykatės sė Tiranės duke shėnuar vlera nė intervalin 20-30 milionė lekė.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Pėr Gjykatat e Rretheve shteti shqiptar ka shpenzuar gjithsej 937 milionė lekė nė vitin 2012 dhe 980 milionė tė tjera njė vit mė vonė. Gjykata e Rrethit tė Tiranės pėrbėn rreth 24% tė totalit tė shpenzimeve buxhetore, duke u pasuar nga ajo e Durrėsit me rreth 14% tė totalit.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Gjykatat Administrative tė Shkallės sė Parė kanė funksionuar si tė tilla vetėm vitin e fundit. Ky kontroll administrativ i jashtėm qė deri vonė kryhej nga seksionet administrative tė gjykatave tė zakonshme, tashmė do tė realizohet nga gjykata administrative e krijuar me ligjin nr.49/2012. Nė total kėto gjykata kanė pasur njė buxhet prej 14 milionė lekė. Gjykata me buxhetin mė tė madh ėshtė ajo e Tiranės me pėrkatėsisht 33% tė totalit ose 4.6 milionė lekė.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci