Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Pensionet e pleqėrisė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore 2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė pleqėrisė pėr vitin 2013. Pensioni i pleqėrisė nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė kanė plotėsuar periudhėn e sigurimit dhe janė pėrkatėsisht nė moshėn 65 vjeē pėr burrat dhe 60 vjeē pėr gratė. Gjatė vitit 2013 kanė pėrfituar pensione pleqėrie 160 980 meshkuj dhe 150 402 femra. Pra gjithsej 311 382 pėrfitues.Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA

Nė periudhėn 1998-2013 numri i pėrfituesve tė pensioneve tė pleqėrisė ka ardhur duke u rritur gradualisht, pėrveē viteve 2005-2006 ku ka pėsuar njė rėnie prej 7 869 personash. Gjithsej nė kėto pesėmbėdhjetė vite numri i pėrfituesve tė kėtyre pensioneve ėshtė rritur me 21% ose thėnė ndryshe me 53 607 persona.


Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė viteve 1998-2013 janė meshkujt ata qė janė mė tė shumtė nė numėr sa i takon pėrfitimit tė pensionit tė pleqėrisė. Megjithatė nė vitet e fundit vėrehet njė zvogėlim i kėtij hendeku, kjo ndoshta dhe pėr shkak tė rritjes numrit tė femrave nė poste tė rėndėsishme pune. Hendeku mė i madh meshkuj/femra pėrfituese paraqitet nė vitin 2002 nė tė cilin numri i meshkujve ėshtė rritur ndjeshėm duke shėnuar dhe numrin mė tė lartė tė pėrfituesve meshkuj nė gjithė harkun kohor nė shqyrtim. E kundėrta ka ndodhur me femrat, ato janė ulur ndjeshėm nė numėr. Kujtojmė qė nė kėtė vit ka ndodhur njė ulje graduale e moshės sė daljes nė pension.


Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci