Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitin 2013. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė bėhen tė paaftė pėr ēdo veprimtari ekonomike dhe kanė gjymtime tė forta e dėmtime fizike pėrfshirė dhe verbimin. Gjatė kėtij viti kanė pėrfituar pensione invaliditeti 36 307 persona tė gjinisė mashkullore dhe 22 934 tė gjinisė femėrore. Gjithsej pėrfituesit nga skema e sigurimeve shoqėrore pėr pensionet e invaliditetit kanė qenė 59 241 persona.Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA


Nė periudhėn 1998-2013 numrin mė tė madh tė pėrfituesve tė kėtyre pensioneve e ka pasur viti 2013 me pėrkatėsisht 59 241 persona. Nė kėtė vit janė 2.32 herė mė shumė persona se nė vitin 1998 qė pėrfitojnė pensione invaliditeti sipas skemės sė sigurimeve shoqėrore. Gjatė viteve 1998-2004 ky numėr ka qenė thuajse konstant nė njė interval 25-28 mijė persona, ndėrsa nė vitet 2004-2013 ky numėr ka ardhur duke u rritur nė mėnyrė konstante. Nė vitin 2004 ishin 27 809 pėrfitues nga kjo skemė pėr t’u bėrė 59 241 nė vitin 2013.
 


Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA


Nė gjithė harkun kohor prej 15 vitesh janė meshkujt ata qė janė mė tė shumtė nė numėr sa i takon pėrfitimit tė pensionit tė invaliditetit nė Republikėn e Shqipėrisė. Nė vitet 1998-2000 dhe 2004-2013 diferenca meshkuj/femra pėrfitues tė pensioneve tė invaliditetit nuk ka ndryshuar nė vlera tė mėdha. Ky raport ka pėsuar ndryshime nė vitet 2001-2003 pėr shkak tė zvogėlimit tė numrit tė femrave qė e kanė pėrfituar kėtė pension. Nė kėto vite ishin 2-3 herė mė shumė meshkuj sesa femra pėrfitues.


Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 meshkujt dhe femrat qė pėrfitonin pensione invaliditeti qėndronin nė raportin 61% meshkuj dhe 39% femra.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci