Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Pensionet familjare nė skemėn e sigurimeve shoqėrore 2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve familjare pėr vitet 1998-2012. Pensione familjare janė pensionet qė pėrfitojnė personat qė humbasin bashkėshortėt dhe kanė fėmijė nė ngarkim, fėmijėt jetim etj. Gjatė vitit 2013 kanė pėrfituar pensione familjare 28 393 meshkuj dhe 19 383 femra. Pra gjithsej pėrfitues tė skemės sė sigurimeve shoqėrore pėr pensionet familjare kanė qenė 47 776 persona.
Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA


Pensioni familjar duke qenė njė pension i pėrfitueshėm nga njė shumėllojshmėri personash vihet re njė ndryshueshmėri e shpeshtė e numrit tė pėrfituesve tė kėsaj skeme. Gjatė viteve 1998-2013 vihet re qė viti 2003 ėshtė viti me numrin mė tė lartė tė pėrfituesve, ndėrsa viti 2006 me numrin mė tė pakėt tė tyre. Nė vitin 2003 ishin 54 224 pėrfitues, nė vitin 2006 47 455 pėrfitues.Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA


Mė tė shumtė nė numėr janė pėrfituesit e gjinisė mashkullore qė marrin pensione familjare. Megjithatė nėse nė vitin 1998 ishin 4.7 herė mė shumė meshkuj sesa femra qė pėrfitoni pensione familjare nga skema e sigurimeve shoqėrore. Nė vitin 2013 raporti meshkuj/ femra nė pėrqindje qėndron afėrsisht nė vlerat  59.4% meshkuj dhe 40.6% femra.Burimi: INSTAT, ISSH
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci