Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Akciza mbi Kafenė nė Vend; Rajon dhe BE 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelet e akcizės sė kafes nė vend dhe rajon. Referuar legjislacionit shqiptar, akciza ėshtė njė taksė qė zbatohet mbi produktet e akcizės, tė prodhuara dhe tė importuara, qė hidhen pėr konsum nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Akciza e kafes nė vendin tonė ka ndryshuar pėrgjatė viteve. Nė vitin 1996 akciza e kafes ishte 30% e vlerės sė importit tė saj, ndėrsa nė vitin 2001 akciza u aplikua si shumė fikse pėr ton, ku 33000 lekė/ton ishte akciza pėr kafen e papjekur dhe 78000 lekė/ton pėr kafen e pjekur.

Nė vitin 2003 produktet e kafes ishin tė kategorizuar nė katėr grupe kryesore, si Kafe e papjekur; Kafe e pjekur; Lėkura, lėvoret zėvendėsuesit e kafesė; Ekstrakte, esenca, koncentrate kafeje dhe pėrgatitje prej tyre (neskafe etj.), ku pėr grupin e parė akciza ishte 40 lekė/kg, pėr grupin e dytė 80 lekė/kg, pėr grupin e tretė 40 lekė/kg dhe pėr grupin e fundit 250 lekė/kg kafe. Akciza pėr grupin e fundit tė kafes nuk ka ndryshuar deri nė vitin aktual.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, Federata Europiane e Kafes, BE, Autoritetet tatimore tė vendeve pėrkatėse
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitin 2006 akcizat u rritėn pėr tė tre grupet, ku akciza pėr grupin e parė u bė 50 lekė/kg, pėr grupin e dytė 100 lekė/kg dhe pėr grupin e tretė 50 lekė/lekė. Qė nga ky vit akciza pėr grupin e tretė ka mbetur e pandryshuar. Nė vitin 2009 akcizat pėsuan nė rritje tė ndjeshme, ku akciza pėr kafen e papjekur u bė 70 lekė/kg dhe akciza pėr kafen e pjekur u bė 140 lekė/lekė, pra u rrit me 40%. Nė vitin 2010 alciza pėr kafen e papjekur u ul nė 30 lekė/kg dhe nė vitin 2012 kjo akcizė u bė zero. Pra, qė nga viti 2012 nuk paguhet mė akcizė pėr kafen e papjekur. Ndėrsa akciza e kafes sė pjekur u ul nė 60 lekė/kg nė vitin 2012 dhe vazhdon tė mbetet e tillė dhe nė vitin aktual.

Akciza e kafes nė vitet 1996-2014



Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, Federata Europiane e Kafes, BE, Autoritetet tatimore tė vendeve pėrkatėse
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vendet e rajonit tė marra nė shqyrtim zbatohet akciza mbi kafen. Kjo akcizė shprehet nė disa vende, pėrfshirė dhe vendin tonė, si shumė fikse pėr kilogram, ndėrsa nė disa vende si pėrqindje vlerės sė importit duke pėrfshirė shumat pėr deytrimet doganore dhe taksat e tjera tė importit. Nė vendet e BE, sipas tė dhėnave tė Federatės Europiane tė Kafes dhe tė Bashkimit Europian, vetėm Belgjika, Gjermania, Kroacia, Letonia dhe Rumania aplikojnė akcizė mbi kafen. Tė gjithė vendet e tjera tė BE nuk kanė akcizė mbi kafen, madje vende si Irlanda, Malta, Mbretėria e Bashkuar nuk aplikojnė as tatim mbi vlerėn e shtuar pėr kėtė produkt. (Dhjetor 2013) Ndėrsa, nė vendet e rajonit vetėm Kosova nuk aplikon akcizė mbi kafen. (LIGJI Nr. 03/L-220, Viti 2010)

Ndėr vendet e rajonit, Bosnje Hercegovina dhe Kroacia aplikojnė akcizė mbi kafen si njė tarifė fikse pėr kilogram, ashtu si dhe vendi ynė. Bosnje Hercegovina aplikon tarifėn mė tė lartė prej 107.2 Lek/Kg pėr kafen e papjekur, ndėrsa Kroacia aplikon tarifėn mė tė lartė pėr kafen e pjekur, prej 110.2 Lek/Kg. Vendi ynė ofron tarifėn mė tė ulėt pėr kafen e pjekur, e cila ėshtė 60 Lek/Kg dhe nuk aplikon akcizė pėr kafen e papjekur. Vendet e tjera, siē janė Mali i Zi, Maqedonia, Serbia aplikojnė akcizėn mbi kafen si njė pėrqindje mbi vlerėn e importit duke pėrfshirė shumat pėr deytrimet doganore dhe taksat e tjera tė importit. Serbia aplikon tarifėn prej 30% si pėr kafen e pjekur dhe atė tė papjekur, Mali i Zi aplikon tarifėn prej 20% pėr tė dyja llojet e kafeve, ndėrsa Maqedonia aplikon tarifėn prej 5% pėr kafen e papjekur dhe tarifėn prej 15% pėr kafen e pjekur.

Akciza e kafes nė rajon dhe vendet e BE



Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, Federata Europiane e Kafes, BE, Autoritetet tatimore tė vendeve pėrkatėse
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Vendet e BE aplikuese tė akcizės mbi kafen, e aplikojnė kėtė akcizė si njė tarifė fikse pėr kilogram. Akcizėn mė tė lartė pėr kafen e pjekur e aplikon Gjermania me 306 Lek/Kg, pas saj vjen Danimarka me 133.8 Lek/Kg dhe mė pas rėnditet vendi ynė me 60 Lek/Kg, duke lėnė pas Belgjikėn dhe Rumaninė me pėrkatėsisht 34.67 Lek/Kg dhe 31.47 Lek/Kg. Pėr kafen e papjekur, ashtu si vendi ynė as Gjermania nuk aplikon akcizė. Danimarka aplikon tarifėn mė tė lartė prej 111.5 Lek/Kg, pasuar nga Belgjika, Rumania.



Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja