Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Remitancat dhe vlera nga eksporti 2013

7 vite mė parė
share()?>
Bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė Open Data Albania ka pėrditėsuar raportin se si qėndrojnė Remitancat tek Vlera nga Eksportet si dy tregues pėr flukse hyrėse nė bilancin kombėtar tė pagesave. Remitancat janė dėrgesa nga jashtė vendit, ndėrsa Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė shitura/kryera jashtė vendit.

Nė vitin 2013 dėrgesat e emigrantėve arrinin vlerėn e 497.2 milionė euro-ve, ndėrsa eksportet arrinin vlerėn e 1,731.5 milionė euro-ve. Pra, remitancat gjatė kėtij viti pėrbėnin 28.71% tė vlerės sė eksporteve.


Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA   


Nė shtrirje kohore mė tė gjatė kėto dy indikatorė pozicionohen si mė poshtė:Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA


Deri nė vitin 2007 remitancat qėndrojnė nė vlerė mė tė lartė se eksportet duke dėshmuar njė ekonomi tė dobėt prodhuese qė bazohej tek dėrgesat e shtetasve pjesė e tregut tė punės jashtė vendit.

Nė vitin 2008 kjo diferencė ndryshon dhe ky ėshtė viti i parė nė tė cilin vlera e mallrave dhe shėrbimeve tė shitura jashtė vendit qėndron mė lart se vlera e parave qė ekonomia vendase pėrfton nga dėrgesat e emigrantėve. Diferenca u lėkund pėrsėri nė vitin 2009 ku remitancat shėnuan njė vlerė mė tė lartė se tė ardhurat nga eksporti.

Katėr vitet e fundit shėnojnė njė rritje nė vlerė pėr eksportet duke krijuar edhe njė diferencė progresive eksport kundrejt remitancave me vlerė pozitive. Gjatė kėtyre viteve eksportet janė shumė mė tė mėdha nė vlerė krahasuar me remitancat. Remitancat kanė qėndruar thuajse konstante, ndėrsa eksportet janė rritur nga njė miliard e njėqind e shtatėdhjetė e dy milion euro nė vitin 2010 nė njė miliard e shtatėqind e tridhjetė e njė milion euro nė vitin 2013.

Ky krahasim synon tė zbardhė trendin e ekonomisė sė brendshme dhe kontributin nė bilancin e pagesave kombėtare. Nėse nė vitin 2002, remitancat ishin sa dyfishi i vlerės sė eksporteve nė vitin 2013 kjo vlerė e dėrgesave tė emigrantėve nga jashtė pėrbėn vetėm 30% tė vlerės sė eksporteve. Ky ndryshim i theksuar e ka bazėn tek rritja e vlerės sė eksporteve gjatė kėtyre viteve.

Grafiku nė vijim fokusohet tek pėrqindja qė zėnė remitancat tek vlera nga eksportet:Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci