Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Remitancat si flukse hyrėse dhe dalėse 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat pėr transfertat neto pa kundėrshpėrblim pėr/nga jashtė vendit. Kėto transferta ndryshe njihen si dėrgesa tė emigrantėve ose remitanca. Ato si njė komponent thelbėsor nė llogarinė korrente tė Bilancit tė Pagesave kanė njė rol tė rėndėsishėm nė nivelin e tė ardhurave, nė cilėsinė dhe standardin e jetesės apo nė ekonominė e vendit pėrfitues.


Burimi: Banka e Shqipėrisė       
Komentet dhe Analiza: ODA       

Nė vitin 2013 emigrantėt kanė dėrguar 500 milionė euro nga vendet ku jetojnė e punojnė drejt vendit tė tyre dhe nė krahun e kundėrt pra nga Shqipėria drejt vendeve tė tjera kanė dėrguar 3 milionė euro. Nė  vlerė neto kjo vlerė ėshtė 26.4% mė e vogėl se ajo e njė viti mė parė.


Burimi: Banka e Shqipėrisė      
Komentet dhe Analiza: ODA


Gjatė viteve 2002-2013 remitancat kanė qenė nė rritje pesė vitet e para dhe kanė pėsuar rėnie nga viti 2007 e nė vazhdim.  Arsyet pse kanė ndodhur kėto ulje/ngritje nė vlerėn e parave tė dėrguara nga emigrantėt lidhen dhe me faktin nėse ekonomia globale dhe kryesisht ajo e vendeve tė zhvilluara ku emigrantėt punojnė dhe jetojnė ndodhet aktualisht nė recesion apo ekspansion ekonomik. Kriza ekonomike globale e vitit 2008 ėshtė njė faktor i rėndėsishėm pasojat e tė cilit janė ndjerė dhe nė vitet nė vazhdim.Burimi: Banka e Shqipėrisė      
Komentet dhe Analiza: ODA


Remitancat dalėse kanė shėnuar vlerėn mė tė lartė nė vitin 2010 ku arrinin vlerėn e 6.7 milion Euro-ve. Megjithėse shumė e vogėl kjo shifėr konsiston me vlera tė fituara nga punėsimi i shtetasve tė huaj nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Shumė tė huaj tė punėsuar nė Shqipėri transferojnė pagat e tyre nė vendet ku ata janė rezidentė tė pėrhershėm.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci