Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Buxheti Faktik i Policisė sė Shtetit 2012-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me ecurinė e buxhetit qė shteti shqiptar ka realizuar nė vitet 2012-2013 pėr shėrbimet policore. Ky hulumtim ėshtė bazuar nė tė dhėnat e katalogut Spending Data Albania, qė realizon monitorimin e Thesarit tė Shtetit. Nė vitin 2013 buxheti i realizuar pėr shėrbime policore pėsoi tkurrje kundrejt vitit 2012. Nė vitin 2013 shpenzimet faktike llogariten nė vlerėn 7,28 mld.


Komentet dhe analiza: ODA

Policia e shtetit nė Republikėn e Shqipėrisė funksionon e organizuar nė nivel qendror dhe vendor. Niveli qendror pėrbėhet nga Drejtoria e Pėrgjithshme , ndėrsa ai vendor pėrbėhet nga Drejtoritė e Qarqeve dhe nga Drejtoritė Rajonale tė Kufirit dhe Migracionit. Drejtoritė e qarqeve nga ana tjetėr pėrbėhen nga komisariatet. 

Gjatė vitit 2012 niveli qendror pėrbėnte 14% tė totalit tė buxhetit pėr shėrbime policore, ndėrsa nė vitin pasardhės 12%, pra 2% mė pak. Pėrkthyer kjo nė vlera monetare nė vitin 2013 janė shpenzuar rreth 166 milion lekė mė pak se nė vitin 2012.

Komentet dhe analiza: ODA

Komentet dhe analiza: ODA

Komentet dhe analiza: ODA

Njė klasifikim tjetėr pėr institucionet buxhetore tė shėrbimeve policore do tė ishte dhe ai qė i pėrmbledh ato nė tre grupe tė mėdha pėrkatėsisht Drejtoria e Pėrgjithshme, Drejtoritė e Qarqeve dhe Drejtoritė Rajonale tė Kufirit dhe Migracionit. Sipas kėtij klasifikimi rezulton qė buxhetin mė tė lartė e kanė pasur Drejtoritė e Qarqeve pėrkatėsisht 5.3 miliard lekė nė vitin 2012 dhe 5.4 miliard lekė nė vitin 2013. Drejtoria e Pėrgjithshme ka pasur njė buxhet prej 1.1 miliard lekė nė 2012-ėn dhe 893 milion lekė nė 2013-ėn. 

Komisariatet si pjesė pėrbėrėse e Drejtorive tė Qarqeve kanė shpenzuar nga buxheti i shtetit shqiptar 2.5 miliard lekė nė vitin 2012 dhe 3.2 miliard lekė nė vitin pasardhės. Komisariati  Fier ėshtė ai qė ka shėnuar buxhet faktik mė tė lartė nė tė dy vitet. Ky komisariat pasohet nga ai i Durrėsit me njė buxhet prej 274 milion lekėsh nė vitin 2013.

Komentet dhe analiza: ODA

Drejtoritė Rajonale tė Kufirit dhe Migracionit janė njė tjetėr institucion pjesė e Policisė sė Shtetit nė Republikėn e Shqipėrisė. Buxheti faktik i tyre ėshtė ulur me 5% nė vitin 2013 krahasuar me njė vit mė parė. Drejtoria me buxhetin mė tė lartė nė kėto dy vite ka qenė ajo e qarkut tė Korēės me njė buxhet prej 159 milionė lekė nė vitin 2013. Qarqe tė tjera me buxhet tė konsiderueshėm sa i takon shėrbimeve policore nė kufi janė dhe ato tė Durrėsit, Shkodrės e Kukėsit.


Komentet dhe analiza: ODA

Nė total shteti shqiptar ka shpenzuar 7.3 miliard lekė nga buxheti i tij pėr shėrbime policore. Tė gjitha transaksionet me vlerė, datė, pėrshkrim shpenzimi dhe pėrfitues janė tė aksesueshme me tė dhėna autentike tek Spending Data Albania, Monitorim i Thesarit tė Shtetit.


Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci