Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Universiteti i Mjekėsisė – Tarifa tė detyrueshme pėr tu paguar pėr studime

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve nė Universitetin e Mjekėsisė. Ky universitet ka nė pėrbėrjen e tij 5 fakultete, siē janė Fakulteti i Mjekėsisė, Fakulteti i Farmacisė, Fakulteti i Stomatologjisė, Fakulteti i Shėndetit Publik dhe Fakulteti i Shkencave Teknike Mjekėsore. Ky universitet ka qenė pjesė e Universitetit tė Tiranės, por kėtė vit akademik ka kaluar si universitet mė vete.

Tarifat pėr ciklin e parė tė studimeve i pėrkasin studentėve qė regjistrohen nė vitin e parė tė studimit. Tė dhėnat e marra janė tė vitit akademik 2012/2013 dhe vitit akademik 2013/2014. Kėto tre fakultete nuk ofrojnė studime me kohė tė pjesshme. Dy fakultetet e tjera ofrojnė studime tė ciklit tė parė dhe tė dytė.

Fakulteti i Mjekėsisė, i Farmacisė dhe ai Stomatologjisė ofrojnė Diplomė e ciklit tė dytė tė integruar, Master i Shkencave pėrkatėsisht nė Mjekėsi, Farmaci dhe Stomatologji. Programet e integruara tė studimeve tė ciklit tė dytė realizohen me jo mė pak se 300 kredite dhe kohėzgjatja normale e tyre ėshtė jo mė pak se 5 vite akademike.

Tarifat mė tė larta i ka Fakulteti i Farmacisė dhe i Stomatologjisė, me pėrkatėsisht 35,388 lekė/vit, ndėrsa Fakulteti i Mjekėsisė ka tarifė mė tė ulėt, prej 29,888 lekė/vit. Pėrsa i pėrket tarifave nė dy fakulteteve tė tjera, ato ofrojnė studime tė ciklit tė parė dhe tė dytė si me kohė tė plotė ashtu edhe me kohė tė pjesshme.

Tarifė mė tė lartė pėr ciklin e parė tė studimit ka Fakulteti i Shėndetit Publik me 35,883 lekė/vit, ndėrsa Fakulteti i Shkencave Teknike Mjekėsore ka njė tarifė prej 29,888 lekė/vit. Krahasuar me njė vit mė parė kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 4%. (VKM Nr. 420, Datė 27/06/2012 dhe VKM Nr.565 Datė 27/06/2013)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Fakulteti i Shėndetit Publik dhe i Shkencave Mjekėsore ofrojnė studime tė ciklit tė dytė nė master profesional dhe shkencor. Tarifat pėr masterin profesional janė tė njėjta pėr tė dy fakultetet, tarifė kjo prej 93,600 lekė. Po ashtu, edhe tarifat e masterit shkencor janė tė njėjta nė tė dy fakultetet, tarifa kėto prej 181,709 lekė. Krahasuar me njė vit mė parė edhe kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 4%. ( VKM Nr.548 dhe 549 Datė 16/08/2012 dhe VKM Nr.744 Datė 05/09/2013)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė ndyshim nga fakultetet e tjera, Fakulteti i Shkencave Mjekėsore ofron programe studimi tė ciklit tė parė dhe tė dytė me kohė tė pjesshme. Kėto tarifa pėr vitin e shkuara ishin 59,520 lekė/vit, nėse ishte si fakultet i parė pėr studentin dhe 97,320 lekė/vit nėse ishte fakultet i dytė. Tarifat e masterit pėr vitin aktual janė 74,880 lekė, ku krahasuar me njė vit mė parė kanė pėsuar njė rritje me 10%. . (VKM Nr.646 Datė 19/09/2012, VKM Nr.743 Datė 05/09/2013 dhe Urdhėr I pėrbashkėt Nr.474 Datė 08/10/2012)Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja