Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Universitetin Politeknik tė Tiranės - Tarifat e detyrueshme pėr tu paguar pėr studime

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve nė Universitetin e Politeknik tė Tiranės. Ky universitet ka nė pėrbėrjen e tij 6 fakultete, siē janė Fakulteti i Inxhinierisė sė Ndėrtimit, Fakulteti i Inxhinierisė Elektrike, Fakulteti i Inxhinierisė Matematike dhe Fizike, Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike, Fakulteti i Gjeologjisė dhe Minierave dhe sė fundmi Fakulteti i Teknologjisė sė Informacionit.

Tarifat pėr ciklin e parė tė studimeve i pėrkasin studentėve qė regjistrohen nė vitin e parė tė studimit. Tė dhėnat e marra i janė tė vitit akademik 2012/2013 dhe vitit akademik 2013/2014. Fakultetet qė janė nė pėrbėrje tė kėtij Universiteti ofrojnė vetėm studime me kohė tė plotė, me pėrjashtim tė Fakultetit tė Inxhinierisė Mekanike, i cili ofron njė program studimi me kohė tė pjesshme pėr nivelin e parė tė studimeve.

Programet e studimeve tė ciklit tė parė realizohen me 180 kredite europiane dhe kohėzgjatja e tyre ėshtė 3 vite akademike. Tarifat vjetore tė studimit nė nivelin e parė tė studimeve me kohė tė plotė variojnė sipas fakulteteve tė UPT.

Tarifat mė tė larta pėr kėtė vit akademik i ka Fakulteti i Inxhinierisė sė Ndėrtimit, ku dy profilet e degės sė arkitekturės kanė tarifė 35,883 lekė/vit, dega e Inxhinierisė sė Ndėrtimit ka tarifė 29,888 lekė/vit, ndėrsa degėt e tjera tė kėtij fakulteti kanė tarifė tė njėjtė prej 17,930 lekė/vit. Mė pas, kemi Fakultetin e Teknologjisė sė Informacionit ku tarifa pėr ēdo degė tė tij ėshtė 23,915 lekė/vit. Nė fakultetet e tjera kemi aplikimin e njė tarife tė njėjtė me 17,930 lekė/vit. Krahasuar me vitin akademik tė kaluar, kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 4%.  (VKM Nr. 420, Datė 27/06/2012 dhe VKM Nr.565 Datė 27/06/2013)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Studimet e ciklit tė dytė janė tė organizuara nė programe tė masterit profesional , tė masterit tė shkencave ose i arteve tė bukura dhe  programe tė integruara. Kėto tė fundit janė specifike pėr degėn e arkitekturės nė Fakultetin e Inxhinierisė sė Ndėrtimit. (VKM Nr.565 Datė 27/06/2013)

Programet e studimeve “Master profesional” realizohen me 60-90 kredite dhe kohėzgjatja normale e tyre ėshtė 1,5 (njė vit e gjashtė muaj) vit akademik. Tarifat e kėtij viti akademik pėr masterin profesional janė pothuajse tė njėjta nė tė gjitha fakultetet e UPT, tarifė kjo prej 84,240 lekė pėr ciklin e plotė tė masterit.

Pėrjashtim bėjmė dega e Inxhinierisė sė Ndėrtimit (Fakulteti i Inxhinierisė Ndėrtimit), dega e Inxhinierisė Tekstile dhe Mode (Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike) dhe dega e Inxhinierisė Informatike (Fakulteti i Teknologjisė sė Informacionit), ku tarifa e plotė e masterit profesional ėshtė 93,630 lekė. Krahasuar me vitin akademik tė kaluar, kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 4%.  ( VKM Nr. 549 Datė 16/08/2012 dhe VKM Nr.744 Datė 05/09/2013)Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Programet e studimeve “Master i shkencave” ose “Master i arteve tė bukura” realizohen me 120 kredite  dhe kohėzgjatja normale e tyre ėshtė 2 vite akademike. Tarifat mė tė larta pėr kėtė vit akademik i ka Fakulteti i Inxhinierisė sė Ndėrtimit dhe Fakulteti i Teknologjisė sė Informacionit, ku tarifa e plotė ėshtė 181,709 lekė. Mė pas vjen Fakulteti i Inxhinierisė Elektrike me njė tarifė totale 162,240 lekė. Fakultetet e mbetura kanė tarifė tė njėjtė, prej 142,771 lekė. Krahasuar me vitin akademik tė kaluar, edhe kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 4%. ( VKM Nr. 548 Datė 16/08/2012 dhe VKM Nr.744 Datė 05/09/2013)Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė Universitetin Politeknik tė Tiranės kemi vetėm njė degė studimi me kohė tė pjesshme qė ofrohet nga Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike. Pėr vitin e kaluar akademik  tarifat pėr kėtė program, si fakultet i parė, ishin 116,820 lekė/vit, ndėrsa nė rastin kur ndiqej si fakultet i dytė tarifa ishte 129,780 lekė/vit. (Urdhėr I pėrbashkėt Nr.474 Datė 08/10/2012).


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja