Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tarifat e detyrueshme pėr tu paguar pėr studime nė Universitetin e Tiranės

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve nė Universitetin e Tiranės. Ky universitet ka nė pėrbėrjen e tij gjashtė fakultete, siē janė Fakulteti i Historisė dhe Filologjisė, Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja, Fakulteti i Shkencave Sociale, Fakulteti i Ekonomisė dhe Fakulteti i Drejtėsisė. Tarifat pėr ciklin e parė tė studimeve i pėrkasin studentėve qė regjistrohen nė vitin e parė tė studimit.

Tė dhėnat e marra janė tė vitit akademik 2012 2013 dhe vitit akademik 2013 2014. Sipas Ligjit pėr Arsimin e Lartė Nr.9741, datė 21.5.2007, tarifa e shkollimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve me kohė tė plotė vendoset nga Kėshilli i Ministrave, mbėshtetur nė propozimin e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Kjo e fundit merr edhe mendimin e Konferencės sė Rektorėve dhe Kėshillit tė Arsimit tė Lartė dhe Shkencės.

Programet e studimeve tė ciklit tė parė realizohen me 180 kredite europiane dhe kohėzgjatja e tyre ėshtė 3 vite akademike. Nė pėrfundim tė programeve tė studimeve tė ciklit tė parė, studenti pajiset me  diplomė universitare “Bachelor” nė fushėn e arsimimit tė kryer. Tarifat vjetore tė studimit nė nivelin e parė tė studimeve me kohė tė plotė variojnė sipas fakulteteve tė UT.

Fakultetet me tarifat mė tė larta vjetore janė Fakulteti i Shkencave Sociale dhe i Drejtėsisė. Pėr vitin aktual kėto tarifa janė 35,883 lekė/vit. Mė pas rėnditet Fakulteti I Ekonomisė me 29,888 lekė/vit, Fakulteti i Historisė dhe Filologjisė me 23,915 lekė/vit dhe nė fund rėnditen Fakulteti i Shkencave tė Natyrės dhe Gjuhėve tė Huaja me 17,241 lekė nė vit. Krahasuar me vitin akademik tė kaluar, kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 4%. (VKM Nr. 420, Datė 27/06/2012 dhe VKM Nr.565 Datė 27/06/2013)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Studimet e ciklit tė dytė janė tė organizuara nė programe tė masterit profesional, tė masterit tė shkencave ose i arteve tė bukura dhe programe tė integruara. Kėto tė fundit janė specifike pėr Universitetin e Mjekėsisė dhe atė Politeknik.

Programet e studimeve “Master profesional” realizohen me 60-90 kredite dhe kohėzgjatja normale e tyre ėshtė 1,5 (njė vit e gjashtė muaj) vit akademik dhe nė pėrfundim tė kėtyre programeve tė studimeve lėshohet diplomė universitare “Master profesional” nė fushėn e arsimimit e tė trajnimit profesional tė kryer. Fakultetet me tarifa mė tė larta pėr programin e masterit profesional janė Fakulteti i Ekonomisė dhe Fakulteti i Shkencave Sociale, kur pėr vitin akademik aktual, tarifa totale ėshtė 93,600 lekė. Pėrjashtim nė degėt e masterit tė Fakultetit tė Shkencave Sociale, bėn masteri nė Orientimin Profesional, ku tarifa pėr tė ėshtė 74,880 lekė.

Mė pas renditet Fakulteti i Shkencave tė Natyrės me njė tarifė prej 84,300 lekė. Nė fund renditet Fakulteti i Historisė dhe Filologjisė dhe ai i Drejtėsisė ku tarifat janė 74,880 lekė. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja nuk ofron studime nė master profesional. Krahasuar me vitin akademik tė njė viti mė parė, tarifat janė rritur me 4%. Kėto tarifa paguhen nė fakultetet pėrkatėse tė ndara nė kėste. ( VKM Nr.548 dhe 549 Datė 16/08/2012 dhe VKM Nr.744 Datė 05/09/2013)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Programet e studimeve “Master i shkencave” ose “Master i arteve tė bukura” realizohen me 120 kredite  dhe kohėzgjatja normale e tyre ėshtė 2 vite akademike. Nė pėrfundim tė programeve tė studimeve tė ciklit tė dytė lėshohet diplomė universitare “Master i shkencave” ose “Master i arteve tė bukura” nė fushėn e arsimimit tė kryer. Fakulteti me tarifat mė tė larta pėr programin e masterit shkencor ėshtė Fakulteti i Ekonomisė, ku kjo tarifė ėshtė 181,709 lekė pėr ciklin e plotė tė masterit. Pas tij, vjen Fakulteti i Shkencave Sociale ku tarifa ėshtė 162,240 lekė. I treti rėnditet Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, ku tarifa pėr 14 nga 16 degėt e masterit qė ai ofron ėshtė 149,261.
 
Pėrjashtim bėjnė dy degė tė kėtij fakulteti, siē janė matematika dhe fizika, ku masteri shkencor nė kėto dy profile ka njė tarifė prej 110,323 lekė. Sė fundmi rėnditen Fakulteti i Drejtėsisė, i Gjuhėve tė Huaja dhe ai i Historisė dhe Filologjisė, ku tarifa ėshtė 129,792 lekė. Tek ky i fundit, bėjnė diferencė dy degė studimi, siē janė Trashėgimia Kulturore dhe Arkeologjia, ku tarifa nė kėto degė ėshtė 194,688 lekė. Krahasuar me vitin akademik tė njė viti mė parė, tarifat sėrish janė rritur me 4%. Kėto tarifa paguhen nė fakultetet pėrkatėse tė ndara nė kėste.


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Pėr tė pėrfunduar ciklin e plotė tė studimeve tė nivelit tė parė, nėse njė studenti do ti duhej tė paguante sot, ai duhet tė paguajė 107,649 lekė nė Fakultetin e Shkencave Sociale dhe tė Drejtėsisė, 89,664 lekė nė Fakuletin e Ekonomisė, 71,745 lekė nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė dhe 53,790 lekė nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės dhe atė tė Gjuhėve tė Huaja. Nėse studimet e nivelit tė parė, ndiqen nga studimet master profesional, Fakulteti i Shkencave Sociale rėnditet i pari pėr koston mė tė lartė, prej  201249 lekė. Ndėrsa nėse studimet e nivelit tė parė, ndiqen nga studimet master shkencor, Fakulteti I Ekonomisė rėnditet i pari pėr koston mė tė lartė, prej 271 373 lekė.


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Por, nė Universitetin e Tiranės ofrohen dhe studimet me kohė tė pjesshme. Kėto studime ofrohen pėr ciklin e parė tė studimeve dhe pėr ciklin e dytė vetėm nė master profesional. Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja ėshtė i vetmi qė nuk ofron studime me kohė tė pjesshme pėr asnjėrin cikėl studimesh. Pėr nivelin e parė tė studimeve tarifat diferencohen pėrveēse nė bazė tė fakulteteve, por edhe mbi faktin nėse studenti po ndjek pėr herė tė parė universitetin apo po bėn njė fakultet tė dytė.

Pėr vitin e kaluar akademik tarifat mė tė larta pėr nivelin e pare tė studimeve, si fakultet i parė, i kishte Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, me njė tarifė 59,520 lekė/vit. Nė tė njėjtėn kohė, ky fakultet kishte dhe tarifėn mė tė ulėt pėr kėtė nivelin e parė tė studimeve, por si fakultet i dytė, tarifė kjo prej 84,360 lekė/vit. (Urdhėr I pėrbashkėt Nr.474 Datė 08/10/2012)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Vėrsa i pėrket studimeve tė nivelit tė dytė, nė master profesional, tarifat janė tė unifikuara mes fakulteteve tė Universitetit tė Tiranės. Pėr vitin e shkuara akademik kėto tarifa ishin 63,180 lekė, ndėrsa nė vitin aktual kėto tarifa kanė pėsuar njė rritje me 10% duke shkuar nė 74,880 lekė. (VKM Nr.646 Datė 19/09/2012 dhe VKM Nr.743 Datė 05/09/2013)


Burimi: Ministria e Arsimit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja