Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Buxheti i arsimit pėr frymė nė vitet 2003-2014

6 vite mė parė
share()?>
Pėr tė vlerėsuar rėndėsinė qė i ėshtė dhėnė arsimt ndėr vite, Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim financimin e kėtij sektori prioritar nga Buxhetit i Shtetit, pėr frymė tė popullsisė. Ky tregues lejon tė identifikohet se sa ėshtė shpenzuar pėr arsim, pėr cdo banor tė vendit tonė.
Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Sikurse mund tė vihet re nga grafiku, financimi i arsimit pėr frymė ka ardhur pėrgjithėsisht nė rritje. Treguesi ka shkuar nga 7368 lekė nė 2003-shin, nė 13 321 lekė nė 2009-n dhe gati ėshtė dyfishuar nė 2014-n, me 14 474 lekė. Rritjen mė tė lartė arsimi pėr frymė e ka pasur nė vitet 2007-2008, pėrkatėsisht me 20% dhe 16.16%, ndėrsa nė vitet e tjera ritmet e rritjes kanė qėnė mė tė ulta. I vetmi vit qė ka shėnuar rėnie pėr financimin e arsimit pėr frymė (-2%) ka qėnė 2010-a, e cila ka ardhur kryesisht si pasojė e tkurrjes sė buxhetit tė arsimit tė kėtij viti krahasuar me 2009-n.

Nė ecurinė e kėtij indikatori kanė ndikuar paralel buxheti pėr arsimin dhe popullsia. Grafiku nė vijim paraqet ecurinė e tė tre parametrave nė vitet 2003-2014.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ndėrveprimi i tė dy parametrave ka ndikuar pozitivisht mbi buxhetin e arsimit pėr frymė, megjithatė, financimi i arsimit nga Buxheti i Shtetit ka pasur ndikimin kryesor mbi tė, gjė qė biė nė sy edhe nga grafiku.

Nė vitet 2003-2009, rritja e vazhdueshme e buxhetit tė arsimit dhe tkurrja e popullsisė, ka bėrė qė buxheti i arsimit pėr frymė tė ketė pasur norma rritje mė tė larta. Nė vitin 2010, rėnia e buxhetit pėr arsimin ka qėnė mė e lartė se rėnia e popullsisė, fakt qė reflektohet nė ecurinė negative tė buxhetit tė arsimit pėr frymė. Ndėrsa nė vitet 2012-2013, rėnia e buxhetit pėr arsimin ėshtė kompensuar nga tkurrja e popullsisė, duke bėrė qė buxheti i arsimit pėr frymė tė kishte rritje pozitive.  

Viti 2014 pritet tė thyej trendin e dy viteve tė fundit, duke kthyer rritjen e ndjeshme pėr buxhetin e arsimit pėr frymė, e ndikuar si nga rritja e buxhetit tė arsimin me 4.55% krahasuar me Buxhetin e Rishikuar 2013, edhe nga supozimi pėr tkurrje tė popullsisė me 1%. Megjithatė, duhet pritur tė kaloj tė paktėn 6-mujori i parė, pėr tė kuptuar nėse do tė ketė njė rishikim tė buxhetit pėr kėtė vit, i cili mund tė reflektohet edhe nė uljen e fondeve tė arsimit, e pėr rrjedhojė tė buxhetit tė arsimit pėr frymė.


Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.