Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė Ardhura Buxhetore sipas Institucionit qė bėn mbledhjen Tatime apo Dogana

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhurat nga tatimet dhe doganat dhe raportin e mbledhjes sė tyre nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave. Tė dhėnat i pėrkasin viteve 2009-2013. Tė ardhurat nga tatimet dhe doganat janė tė ardhura qė mblidhen nga tė gjitha llojet e taksave dhe tatimeve qė zbatohen nga Qeveria Qendrore. Pėrgjegjės pėr mbledhjen e tyre janė Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve dhe ajo e Doganave.

Nė 5 vitet e fundit Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave ka pasur njė rritje tė vazhdueshme tė mbledhjes sė tė ardhurave qė janė kompetencė e saj. Rritjen mė tė madhe e ka pasur nė vitin 2010, ku krahasuar me njė vit mė parė, tė ardhurat e mbledhura u rritėn me 13%. Pėr sa i pėrket vitit 2013 tė ardhurat e mbledhura nga DPD krahasuar me njė vit mė parė u rritėn me 9%. Njė pjesė e kėsaj rritje vjen dhe nga mbledhja e akcizave dhe fakti qė kjo mbledhjen tashmė ėshtė tėrėsisht nėn kompetencat e DPD.


Burimi: Drejtoria Pėrgjithshme Doganave, Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nga ana tjetėr, tė ardhurat e mbledhura nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve janė rritur me ritme mė tė ulėta. Rritjen mė tė madhe e ka pasur nė vitin vitin 2011, ku krahasuar me njė vit mė parė, tė ardhura e mbledhura nga DPT u rritėn me 5%. Nė vitin 2013 kemi njė rėnie tė tė ardhurave tė mbledhura nga DPT me 13% krahasuar me njė vit mė parė. Kjo ulje vjen mė sė shumti nga heqja e kompetencės pėr mbledhje tė akcizės sikurse edhe performanca.


Burimi: Drejtoria Pėrgjithshme Doganave, Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė ardhurat e mbledhura nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave janė nė nivele mė tė larta krahasuar me ato tė mbledhura nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve. Kjo epėrsi e DPD sa vjen dhe ėshtė theksuar kėto 5 vitet e fundit. Nė vitin 2009 ky raport ishte pothuajse i barabartė, me njė epėrsi tė vogėl tė DPD, por situata paraqitet komplet ndryshe nė vitin qė lamė pas ku 39% e tė ardhurave nga tatimet dhe doganat u mblodhėn nga DPT dhe pjesa tjetėr prej 61% u mblodh nga DPD.


Burimi: Drejtoria Pėrgjithshme Doganave, Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Drejtoria Pėrgjithshme Doganave, Min.Fin
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja