Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Paga nė sektorin e TIK pėr vende tė BE

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagave tė punonjėsve nė sektorin e teknologjisė sė informacionit dhe komunikimit TIK, nė vendet e Bashkimit Europian. Kjo fushė po merr njė rėndėsi gjithnjė e mė tė madhe dhe si e tillė ngjall interes.

Sipas njė studimi tė bėrė, pagat e kėtij profesioni variojnė si nė bazė tė kualifikimeve dhe nivelit hierarkik tė punės sė kryhet. Tre kategoritė kryesore tė marra nė studim janė grupi i parė, ku pėrfshihen teknikėt e TIK, tė cilėt merren me mirėmbajtjen e rrjeteve, asistencė teknike etj. 

Nė grupin e dytė pėrfshihen specialistėt e TIK, tė cilėt qėndrojnė njė nivel mė lart se grupi i parė dhe merren kryesisht me dizenjimin e websiteve, zhvillimin e programeve, zhvillimin e aplikacioneve etj. Nė grupin e tretė, i cili ėshtė dhe niveli mė i lartė, pėrfshihen profesionistėt e TIK, tė cilėt merren me menaxhimin, arkitekturėn dhe analizėn e sistemeve. Tė dhėnat pėr dy grupet e para, i pėrkasin punonjėsve tė kėtij sektori qė janė nė moshėn 22 vjeēare, ndėrsa pėr grupin e tretė janė tė moshės 35 vjeēare, pėr vetė nivelin e ekspertizės qė kėrkohet nė kėtė grup. 

Pėr grupin e parė tė punonjėsve nė sektorin e TIK, pagat mujore mesatare variojnė nga 484-4269 Euro/Muaj, ku vendi me pagėn mė tė lartė mujore pėr kėtė grup ėshtė Danimarka, ndėrsa ai me pagėn mė tė ulėt ėshtė Bullgaria. Pas Danimarkės, vijnė tė renditura vende si Gjermania, Luksemburgu, Belgjika, Austria, Suedia ku paga mesatare mujore mbetet mbi 3000 Euro/Muaj. 

Nė vende si Lituani, Rumania, Letonia, Polonia, Hungaria, kjo pagė ėshtė mė e ulėt se 1000 Euro/Muaj.  Sėrish dhe pėr grupin e dytė tė punonjėsve nė sektorin e TIK, pagėn mė tė lartė mesatare mujore e ka Danimarka me 4654 Euro/Muaj dhe pagėn mė tė ulėt mesatare mujore Bullgaria me 574 Euro/Muaj. Ndėrsa, pėrsa i pėrket grupit tė tretė, ėshtė Luksemburgu i cili ka pagėn mesatare mujore mė tė lartė me 6765 Euro/Muaj. Bullgaria mbetet e fundit edhe nė kėtė grup me 810 Euro/Muaj.

Burimi: Telecentre Europė, Eurostat
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ky artikull hulumtues publikohet nė kuadėr tė Javės Europian tė Pėrdorimit tė internetit si njė opsion pėr nxitje dhe promovim tė mundėsive pėr punėsim nė kėtė sektor.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja