Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shpenzime buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė fikse dhe internetit 2012-2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me shpenzimet buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė fikse dhe internetit nė vitet 2012 dhe 2013.  Shpenzimet telefonike buxhetore nuk bėhen me prokurime publike, nėpėrmjet tenderimit elektronik. Shpenzime pėr kėtė zė janė konsideruar vlerat e transaksioneve, pagesave tė bėra nga institucione buxhetore, ku tė dhėnat janė zbardhur pėrmes Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit 2012 – 2014, proces qė mundėsohet pėrmes Spending Data Albania.

Nė Republikėn e Shqipėrisė buxheti faktik pėr shėrbime tė telefonisė fikse dhe internetit gjatė vitit 2012 ishte 165,767,925 lekė, ndėrsa nė vitin 2013 ishte 174,517,841 lekė, pra rreth 5% mė shumė.


Komentet dhe analiza: ODA

Kompania e paguar mė shumė nga institucionet buxhetore gjatė vitit 2012 ėshtė ABCOM me 35,091,070 lekė. Kėtė pozicion ABCOM e ruan edhe gjatė vitit 2013, me njė rritje prej 10%.


Burimi: spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Albtelekom ėshtė njė kompani shėrbimet e tė cilės zėnė njė peshė tė rėndėsishme nė shpenzimet buxhetore pėr shėrbime tė telefonisė fikse dhe internetit. Albtelekom ėshtė njė klient preferencial pėr Tiranėn, ku gjatė vitit 2013 janė shpenzuar 5,916,381 lekė. Rrethe tė tjera qė pėrdorin nė njė pjesė tė rėndėsishme shėrbimet e kompanisė Albtelekom janė: Korēa, Saranda, Durrėsi, Vlora, Lushnja, Kruja e Dibra.

Albanian Teleciomunication Union shfaqet si klient qė ofron shėrbime kryesisht nė vitin 2013 pėr institucione buxhetore si Agjencia Kombėtare e Shoqėrisė sė Informacionit AKSH-I, Aparati i Ministrisė sė Financave dhe Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurisė nė Tiranė. Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci