Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shpenzime Transparente pėr Shqipėrinė. Ku shkojnė paratė e Shqiptarėve.

7 vite mė parė
share()?>
Instituti Shqiptar i Shkencave, konkretisht ekipi Open Data Albania me dėshirėn pėr tė fuqizuar individin dhe shoqėrinė shqiptare me informacion mbi mėnyrėn se si shpenzohen paratė e taksapaguesve ka ndėrtuar njė platformė tė re njohur si Spending Data Albania. Pėrmes disa aplikacioneve publiku ka tė mundėsi tė njihet me mėnyrėn se si ai kontribuon pėrmes taksave dhe tatimeve tė tij nė tėrėsinė e buxhetit apo nė specifikime sipas sektorėve. 

Po kėshtu pėrmes rubrikave Money Map (harta e parave) dhe Buxheti ofrohet informacion pėr ndarjen e buxheteve nė sektorė pėrkatės dhe nėnkategori. Pjesa mė interesante e Platformės ėshtė aplikacioni „Monitorimi i thesarit“. Ky aplikacion dhe standardi i monitorimit tė shpenzimeve tė ditė pas dite nga administrata buxhetore ėshtė njė standard qė po i ofrohet qytetarit shqiptar nė njė kohė kur vende mė me demokraci apo modele tė avancuara tė aksesit tė informimit nuk ja kanė dalė ende ta realizojnė.

Pėrmes kėtij aplikacioni ēdo individ i thjesht ka mundėsi tė monitorojė transaksione tė thesarit tė shtetit, shpenzime tė secilit institucion ditė pas dite duke u njohur me vlera pėr shpenzimet, pėrshkrime, pėrfitues apo klient tė institucioneve buxhetore qofshin kėto Institucione tė Pavarura; Pjesė e Aparatit Qeverisės dhe Ekzekutivit; Institucione tė Pushtetit Lokal etj. Nė kėtė platformė informacioni ėshtė shterues pėr ēdo shpenzim buxhetor nga janari 2012 deri nė javėt aktuale. Pėrmes kėtij aplikacioni, gamės sė informacionit dhe filozofisė sė tij krijohet mundėsia qė shoqėria civile, media dhe qytetari tė kenė akses informacioni pėr tė ditur ku dhe si shpenzohen paratė e taksave dhe seteve publike sikundėr pėr tė reaguar e kėrkuar llogari sipas slogani „Paratė Publike janė Para tė qytetarėve“. Tėrėsia e transaksioneve pėrfshin edhe ato shpenzime dhe transferta qė bėhen si pasojė e pėrzgjedhjeve me prokurim publik.

Duke ftuar publikun e gjerė tė shfrytėzojė sipas interesit tė tij kėtė mundėsi informimi lutemi na shkruani me qėllim qė t’u ndihmojmė nė pėrdorimin teknik tė aplikacioneve apo nė realizimin e analizave edhe mė tė detajuara si derivat i Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit.

Ky projekt realizohet nga Instituti Shqiptar i Shkencave me mbėshtetje tė National Endowment for Democracy; Open Society Foundations dhe ShqiperiaCom.


Ju faleminderit

Aranita BRAHAJ
Instituti Shqiptar i Shkencave
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :