Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pagat Minimale nė Shqipėri , Rajon dhe Europė

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagės minimale nė vend, Ballkan dhe Europė. Paga minimale ėshtė paga mė e ulėt qė ėshtė e detyrueshme tė zbatohet nga ēdo punėdhėnės, vendas ose i huaj. Paga minimale pėrcaktohet me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave me propozimin e Ministrit tė Punės. Paga minimale mujore nė shkallė vendi aktualisht ėshtė 22 000 lekė. Kjo pagė jepet pėr 174 orė pune nė muaj tė kryera gjatė kohės normale tė punės. (Vendim Nr. 573, datė 3.7.2013)

Krahasuar me vendet e rajonit, vendi ynė renditet i fundit pas Kosovės. Shteti mė i ri i Ballkanit aplikon njė pagė tė veēantė minimale, sipas moshės sė tė punėsuarit. Nėn moshėn 35 vjeē, paga minimale ėshtė 130 Euro/Muaj, ndėrsa pėr moshėn 35-65 vjeē paga minimale ėshtė 170/Muaj Euro. Dallim tjetėr bėn Maqedonia, ku paga minimale nė kėtė vend vendoset sipas sektorit tė punėsimit, ku paga minimale mė e ulėt ėshtė 178 Euro/Muaj. 


Burimi: Eurostat, Instituti Statistikave tė vendeve pėrkatėse
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Vendet e Europės aplikojnė paga minimale mė tė larta krahasuar me rajonin e Ballkanit dhe vendit tonė. Krahasuar me kėto vende, sėrish Shqipėria rėnditet ndėr tė fundit. Pagėn mė tė lartė minimale e aplikon Luksemburgu, e cila arrin 1921 Euro/Muaj. Mė pas renditet Belgjika, Irlanda, Franca, Britani e Madhe. 

Gjermania aplikon pagė minimale nė bazė tė sektorėve, dhe tarifa mė e ulėt arrin 7 Euro/Ora pėr 48 orė pune nė javė. Ndėr vendet me pagė minimale mė tė ulėt, e cila nuk i kalon 200 Euro/Muaj renditen Bullgaria, Serbia, Mali Zi, Rumania. Ndėrsa Italia, Danimarka, Austria, Finlanda, Suedia, Zvicra dhe Norvegjia nuk aplikojnė pagė minimale zyrtare. 


Burimi: Eurostat, Instituti Statistikave tė vendeve pėrkatėse
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja