Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tė ardhura,shpenzime dhe financimi nga buxheti pėr Sigurimet Shėndetėsore 1995-2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi vlera pėr tė ardhura dhe shpenzime tė skenės sė sigurimeve shėndetėsore si dhe mbulimin nga buxheti i shtetit. Skema e kontributeve pėr sigurimet shėndetėsore administrohet nga Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor  (ISKSH). Bazuar nė Statutin e saj, ISKSH, siguron burime financimi nga: kontributet e tė siguruarve, Buxheti i Shtetit, donacionet dhe tė ardhurat e tjera. Norma e kontributit pėr sigurimet shėndetėsore ėshtė 3.4% dhe ndahet nė mėnyrė tė barabartė mes punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit.

Tė ardhurat nga sigurimet shėndetėsore paraqesin njė tendencė nė rritje nga viti 1995 e deri nė vitin 2013. Pėrjashtim bėn viti 2011 ku tė ardhurat u ulėn nė krahasim me njė vit mė parė.


Burimi: Min. Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Shpenzimet pėr sigurime shėndetėsore mbulohen njė pjesė nga tė ardhurat e mbledhura nga kontribuuesit dhe pjesa tjetėr nga buxheti i shtetit. Nė vitin 1995, e gjithė skema u mbulua 100% nga tė ardhurat e mbledhura, madje kėto tė ardhura i tejkaluan shpenzimet. Por, duke filluar nga viti 1996 dhe deri nė vitin 2013 kjo skemė ėshtė mbuluar nga buxheti i shtetit. Deri nė vitet 2008 kjo skemė mbulohej deri nė 55% nga buxheti i shtetit. Por, duke filluar nga viti 2009 ky raport u thellua edhe mė shumė duke arritur deri nė 77% tė shpenzimeve.


Burimi: Min. Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė vitin 2013 ritmi i rritjes sė tė ardhurave ishte 3 herė mė i madh se ritmi i rritjes sė shpenzimeve, por pavarėsisht kėsaj, financimi i shpenzimeve nga buxheti i shtetit ishte 75% e totalit. Tė ardhurat nga sigurimet shėndetėsore ishin 7.410 mld, ndėrsa shpenzimet 30.147 mld.


Burimi: Min. Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja