Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kosto vjetore pėr tė burgosur nė Republikėn e Shqipėrisė 2013

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me koston vjetore qė shpenzon Buxheti i Shtetit pėr tė mbajtur nė burgje persona tė paraburgosur ose tė burgosur pėr vuajtje dėnimi. Pėr tė bėrė kėtė analizė ėshtė marrė vlera e shpenzimeve buxhetore pėr tė gjitha transaksionet e vitit 2013 dhe ky total ėshtė pjesėtuar me numrin tė personave tė burgosur dhe tė paraburgosur nė njė datė tė caktuar tė vitit si dhe ėshtė e dhėna pėr muajin prill 2013.
Burimi: spending.data.al dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Komentet dhe analiza: ODANė Republikėn e Shqipėrisė institucioni buxhetor pjesė e Sistemit tė Burgjeve qė ka patur koston mė tė lartė pėr tė burgosur gjatė vitit 2013 ėshtė Spitali i Burgut Tiranė, i cili ka shpenzuar rreth 7.2 milionė lekė pėr person. Institucione tė tjera me kosto tė larta kanė qenė dhe Paraburgimi Tropojė me kosto pėr person rreth 2.4 milionė lekė, Paraburgimi Kukės rreth 1 milionė lekė etj. Institucioni buxhetor me koston mė tė ulėt pėr tė burgosur ka qenė Burgu i Lezhės me rreth 241 mijė lekė.

Nėse marrim totalin e Burgjeve pėrfshi dhe Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Burgjeve rezulton se kosto totale pėr person ėshtė rreth pesėqind e njėzet e katėr  mijė lekė.

Kosto vjetore pėr te burgosur ne RSH 2013


Burimi: spending.data.al dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci