Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020
15 ORGANIZATA KUNDER PROPOZIMEVE LIGJORE TE QEVERISE PER MEDIAT data 10 dhjetor 2019

Ne, njė grupim prej 15 organizatash tė gazetarėve dhe shoqėrisė civile, nė mėnyrė tė pėrsėritur, duke filluar nga Dhjetori i vitit 2018, pėrmes deklaratave tona publike i kemi kėrkuar qeverisė tė tėrheqė dy projektligjet e prezantuara publikisht si

Akses Info Drejtėsi, mbi integritetin dhe promovimin e individėve tė sistemit tė drejtėsisė

Tė dhėna dhe dokumenta pėr Sistemin e Drejtėsisė pas Reformės. Akses i shtuar nė informacion pėr institucione tė reja tė drejtėsisė dhe individ qė promovohen nė sistem. Databaza e re Akses Info Drejtėsi synon tė rrisė integritetin e procese

Shqipėria 1 Euro, Nė 2019 Qeveria dha tetė prona shtetėrore pėr 916 vende tė reja pune

Qeveria Shqiptare ka nėnshkruar nė vitin 2019 tetė kontrata pėr Subjekte Ekonomike qė kanė fituar tė drejta reale mbi prona shtetėrore kundrejt ēmimit simbolik 1 Euro. Programi Shqipėria 1 Euro synon ti japė punėdhėnėsve potencial prona shtetetėro

7 janar 2020, Top Story Media Program: 1 nė 3 tendera pa garė tė ndershme, Tė dhėna tė hapura nxisin gazetarinė investigative dhe denoncojnė korrupsionin me para tė taksapaguesve shqiptar

Nė datėn 7 janar emisioni investigative TopStory denoncoi forma tė mashtrimit pėrmes tenderimeve prokurimeve publike nė vend. Gazetarja Entela Bajramaj dhe ekipi i Tv Kombėtar Top Channel, sollėn nė Top Story fakte tronditėse si mbajtja e njė nė ē

Themeluesja dhe Aktivistja e AIS fiton ēmim pėr kontribut unik me transparencė pėrmes OpenCorporates Albania

Besjana Hysa themeluese dhe aktiviste e organizatės AIS promotor tė Open Data pėr Shqipėrinė u nderua me ēmimin “Pėllumbi i Bardhė” njė ēmim mirėnjohjeje dhe vlerėsimi pėr figura tė cilėt pėrmes veprimeve civile tė guximshme kanė kontribuar nė mė t

Apartamente dhe prona, zbardhet pasuria e deputetit Alket Hyseni

Deputeti i Partisė Socialiste, Alket Hyseni, ėshtė vėnė sė fundmi nė qendėr tė vėmendjes, pasi akuzohet se ka vjedhur 11 mijė metra katror tokė nė Dhėrmi. Lidhur me akuzat e njėpasnjėshme, ‘Open Data’ ka zbardhur pasurinė e njėrit prej ligjvėnėsve

Tiranė: Deputetėt e pasur tė partive tė varfėra

Njė pjesė e konsiderueshme e deputetėve tė rinj tė parlamentit shqiptar janė edhe shumė tė pasur, pėrkundrejt partive tė tyre tė varfėra.   Studimi i organizatės Open Data Albania u publikua sot nė Ditėn Botėrore tė Dhėnave tė Ha

Fillon lobimi pėr tė abroguar ligjin qė pakėson pėrfitim leje lindje. Open Data Albania publikoi tabelat me pėrllogaritjet e reja

Pas analizės sė detajuar tė publikuar nė Open Data Albania mbi pakėsimin e pėrfitimit si pasojė e ndryshimeve ligjore, anėtare tė Grupit pėr Ēėshtje Gjinore nė Parlamentin e Shqipėrisė kanė njoftuar se do tė shikohet mundėsia pėr abrogim tė kėtij

Spending Data Albania - Hedh dritė mbi raste nė konflikt interesi. Njė deputet rrezikon ti hiqet mandati

Prej nėntė muajsh projekti ynė Spending Data Albania publikon ēdo transaksion si pagesė me para publike pėr pėrfitues dhe klient tė institucioneve buxhetore. Tė dhėnat kanė informuar qytetarin shqiptarė se si shpenzohen paratė e taksave dhe aseteve

Impakt i Programit – Transparencė mbi asete publike dhe pasuri minerare.

Open Data Albania deri tani ėshtė fokusuar kryesisht tek transparenca mbi para publike si buxhete shteti; shpenzime sipas programeve; shpėrndarje taksave tė individėve etj. Kohėt e fundit pėrmes publikimit tė njė grupi artikujsh me tė dhėna pėr

Pas Artikullit te ODA, revista JAVA zbardh: Bakri shqiptar, 700 milion USD humbje

Tė nderuar Koleg Gazetar, Open Data Albania ka publikuar disa ditė mė parė tė dhėna mbi eksplorimin dhe eksportet e mineralit tė bakrit nė vend. Tė dhėnat janė me burime zyrtare dhe janė zbardhur nė kuadėr tė transparencės mbi shfr

Permbledhje diskutimi tryeza financimi i partive politike dhe fushatave zgjedhore 14 maj 2014

Tė nderuar Organizator, Ekspert dhe Pjesėmarrės nė Tryezėn teknike “Financimi i partive Politke dhe Fushatave Zgjedhore”, tryezė e organizuar nė datėn 14 maj 2014 nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me mbėshtetje nga prezenca e OSBE-sė nė Shqipėri.

KLSH dhe Instituti Shqiptar i Shkencave nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi

Kontrollit i Lartė i Shtetit, si dhe Instituti Shqiptar i Shkencave (ISHSH), angazhohen pėrmes njė marrėveshje bashkėpunimi pėr shkėmbimin e tė dhėnave ndėrmjet institucioneve. Marrėveshja u nėnshkrua nga Kryetari i KLSH-sė, Bujar Leskaj dhe K