Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019
Zbulohen 50 biznesmenėt dhe kompanitė qė fitojnė tenderat e 61 bashkive. FUSHA sh.p.k 36 tenderra

Open Data Albania, e drejtuar nga gazetarja profesioniste Aranita Brahaj po hulumton mbi Renditjen e Bizneseve Kontraktore me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike. Nė harkun kohor korrik 2015 – kor

Gjithė shteti pėr Fusha shpk — mbi €43 milionė kontrata nga pushteti lokal

Fusha shpk ka pėrfituar tė paktėn rreth 30 milionė euro kontrata nga pushteti lokal gjatė periudhės korrik 2015—korrik 2018. Tė paktėn rreth 13 milionė tė tjera Fusha i ka pėrfituar nga pushteti lokal, nė tė njejtėn periudhė kohe, sė bashku me komp

Ja 50 kompanitė qė kanė marrė mė shumė tenderė nga bashkitė

385 milionė euro pėr 4 koncesione korruptive nė shėndetėsi, 32.8 miliardė lekė pėr inceneratorėt qė nuk janė ndėrtuar Qeveria e kryeministrit Rama nuk ndalet sė dhėni koncesione dhe tenderė, madje edhe pėr shėrbime publike, ku nė to nuk bėhe

Shėnim/ Protestat e munguara dhe ēfarė nuk na tha Luli

Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha ishte i ftuar mbrėmjen e djeshme nė emisionin “Tė Paekspozuarit” e Ylli Rakipit, ku mund tė themi se ishte emisioni mė komik nė historinė e tij politike. Jo vetėm nga budallallėqet qė artikulonte, por e

“Oligarku” Salillari, ka mrrė 530 milionė Euro nga Edi Rama.

Kryeministri Edi Rama mundohet tė ironizojė kėdo qė i pėrmend oligarkėt pranė tij. Ai, madje, nga mbrojta kalon nė sulm, duke konsideruar kėto qė e kritikon pėr oligarkėt, si njerėz qė kėrkojnė tė denigrojnė biznesmenėt shqiptarė. Nė fakt, s

Zbardhet pasuria e anėtarėve tė Komisionit tė Ekonomisė, Braēe shet makinė 21 mijė euro, Haxhinasto mijėra euro nga qeratė, Spaho arsimon fėmijėt nė Belgjikė

Zbardhet pasuria e anėtarėve tė Komisionit tė Ekonomisė. Prej disa ditėsh gazeta ka bėrė publike pasurinė e njė pjesė tė madhe tė grupit tė deputetėve si dhe tė kryebashkiakėve, ndėrsa sot po bėn publike pasurinė e deputetėve qė janė anėtarė tė Kom

Pasuria/ Edi Rama deklaron se ka fituar 80 milionė lekė nga shitja e “zhgarravinave”

Shumėkush i konsideron “zhgarravina nė fletore” vizatimet e kryeministrit Edi Rama, tė cilat ai i konsideron art tė punuar gjatė mbledhjeve qeveritare dhe takimeve tė tjera zyrtare. Por, mesa duket, ka njerėz tė cilėt e vlerėsojnė “artin” e tij dhe

Nisma e dėshtuar, ja hilet e qeverisė me ēekun e bebes

Nė vitin 2015, qeveria Rama uli pagesat pėr lejet e lindjes pėr nėnat, ndėrsa bonusi 5000 lekė nuk ėshtė paguar.  Eksodin e shqiptarėve, kryeministri e justifikon me lėvizjen  e lirė. Reagon kryetari i Zgjidhjes Neritan Gjergo

Spitali i Traumės transferon shėrbimin e pastrimit tek privati, tenderin e fiton pa garė ish-bashkėshortja e Nikolin Jakės

Spitali i Traumės transferon shėrbimin e pastrimit tek privati. Nė kėtė mėnyrė, Qendra spitalore e Traumės ėshtė e para qė procedon me kėtė lloj transferimi tė shėrbimit drejt privatit, ndėrsa punonjėset sanitare nuk janė mė pjesė e administratės

Tenderėt, nė 3 vite Vlora mori investime mė shumė se gjithė Veriu

Qė nga viti 2015 e deri mė sot, nė tenderėt qė ka fituar Fondi Shqiptar i Zhvillimit, rezulton se Vlora ėshtė qarku me numrin rekord, krahasuar me bashkitė e tjera. Sipas njė studimi qė ka bėrė OpenProcurement.al,  janė 33 procedura (disa prej

Investimet/ Ja 50 subjektet, tė cilat kanė marrė mė shumė tendera nga bashkitė

Open Data Albania po hulumton mbi Renditjen e Bizneseve Kontraktore me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike. Nė harkun kohor korrik 2015 - korrik 2018, operatorėt apo bizneset me vlerė mė tė lartė

Bizneset qė morėn tenderat mė tė rėndėsishėm nga bashkitė, kryeson kompania Fusha shpk

Tenderat mė tė rėndėsishėm nė 61 bashki nė Shqipėri vėrtiten rreth kompanive mė tė fuqishme, nisur qė nga Fusha shpk. Sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike, renditen 50 subjekte ekonomike, tė cilat nė tre vitet e fundit

Pasuria e 61 kryebashkiakėve, si i shtuan paratė brenda vitit

Janė 61 kryetarė bashkish tė zgjedhur me shumicė votash, nga tė cilėt disa janė pozicionuar pėr herė tė parė nė vitin 2015, e tė tjerė qė qėndrojnė me 2, 3 e madje mė shumė mandate. Disa kanė pasuri modeste, ndėrsa tė tjerė gėzojnė depozita e pron