2018-05-22 11:52:07 Ndryshimi i fundit: 2018-05-22 11:52:07
Rama pasurohet, shqiptarët varfërohen/ ZBULOHET pasuria e Edi Ramës, mln euro në kompanitë…

Kryeministri Edi Rama vijon të jetë me borxhe, edhe pse në një raport konfidencial, të publikuar në 2015, thuhej se kishte investuar 200 mln euro në kompanitë offshore. Pavarësisht se nuk përbënte një qëndrim zyrtar të OSBE-së, raporti nuk është mohuar asnjëherë nga hartuesit e tij.

Gjykata e Lartë në duar të “sheikëve”/ Ardian Dvorani me pasuri marramendëse

Gjyqtarët në Shqipëri rezultojnë kategoria më e pasur.  Me nisjen e procesit të Vetingut, pjesa më e madhe rrezikojnë të përfundojnë në Prokurori. Ky fat ka ndjekur tashmë dy gjyqtarë. Besnik Imeraj nga Kushtetuesja, i cili dha dorëheqjen, nuk i shpëtoi hetimeve të Prokurorisë  dhe së fundmi është gjyqtari Fatos Lulo që pritet të hetohet nga prokuroria.

Gjyqtari i “listës së zezë”/ Kjo është pasuria e tij

Ndër 36 gjyqtarët dhe prokurorët që do t’i nënshtrohen të parët  Vetingut, është edhe emri i gjyqtarit të Apelit Fatos Qato. Vitin e shkuar, qytetarët e radhitën gjyqtarin Qato në listën e zezë të korrupsionit. Ndërsa ishte në prag të formimit të Qeverisë së re “Rama 2”, u bëri thirrje qytetarëve që të denoncojnë rastet abuzive apo eksperiencat jo të mira që kanë pasur në zyrat e shtetit, në gjykata, prokurori e spitale.

Pasuria marramendëse e “sheikut” të drejtësisë/ Artan Broci gjyqtar apo biznesmen?

Drejtësia në Shqipëri ka qenë dhe është në duart e milionerëve. Në listën e më të pasurve të njerëzve të drejtësisë rezulton edhe kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe njëherësh anëtar i Gjykatës së Lartë Artan Broci.

Gjykata e Lartë e zhytur në korrupsion, gjyqtarët të mbytur në luks. Zbardhet pasuria marramendëse e sheikut Ardian Dvorani

Gjyqtarët në Shqipëri rezultojnë kategoria më e pasur. Me nisjen e procesit të Vetingut, pjesa më e madhe rrezikojnë të përfundojnë në Prokurori. Ky fat ka ndjekur tashmë dy gjyqtarë. Besnik Imeraj nga Kushtetuesja, i cili dha dorëheqjen, nuk i shpëtoi hetimeve të Prokurorisë dhe së fundmi është gjyqtari Fatos Lulo që pritet të hetohet nga prokuroria.

Qeveria jo “në dietë”/ Ministri Damian Gjiknuri i zhytur në luks, blen shtëpi 350 milionë lekë, 200 metra katrorë!

Teksa Open Data ka publikuar deklaratat e pasurisë për deputetët dhe ministrat e Parlamentit Shqiptar, zbulohet një hije skandali me deklarimin e të ardhurave. Ministri i Energjisë, Industrisë dhe Transporteve, Damian Gjiknuri, ka rritur ndjeshëm të ardhurat dhe shpenzimet gjatë dy viteve të fundit.

U akuzua për vjedhjen e tokave në Dhërmi/ Zbulohet pasuria e deputetit të PS, Alket Hyseni

Zbardhet pasuria e një prej deputetëve që është vënë së fundmi nën akuzë nga Partia Demokratike, Alket Hyseni. I angazhuar në disa detyra shtetërore të rëndësishme, pjesë e profesionistëve që i bashkohen pushtetit, deputet i ri në legjislaturën e fundit, Hyseni ka një pasuri të konsiderueshme, 

Ish-drejtor i Pastrimit të Parave, doganier, sot deputet: Ja pasuria marramendëse e Alket Hysenit

Alket Hyseni, deputet i PS në Sarandë u akuzua publikisht nga një qytetare se i ka grabitur pronën në bregdetin e Dhërmiut. Po kaq edhe PD-ja kërkon me ngulm të nisin hetimet ndaj tij, me dyshimet se ka tjetersuar pronesine e tokës. Në kulmin e këtyre akuzave, Open Data zbardh pasurinë e Alket Hysenit, që rezulton të jetë marramendëse.

6 koncesione për rrugët – Akset ku do të ndërhyhet, vlera totale 140.6 miliard lekë

6 kontrata koncesionare pritet të lidhen gjatë vitit 2018 në sektorin e transportit, ndërkohë që vlera totale e tyre arrin në 140.6 miliard lekë. Të dhënat janë marrë nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, ndërsa janë përpunuar nga Open Data Albania, ku renditet dhe akset ku do të punohet.

Rama jep edhe 10 koncesione të tjera, pas 223 kontratave në 4 vite

 LUYENDIJK: KOSOVA, NUK E KA SERIOZISHT LIBERALIZIMIN E VIZAVE

Shkrimtari dhe gazetari, Joris Luyendijk, ishte pjesë e ngjarjes MasterClass në Tiranë, që u organizua nga Instituti Shqiptar i Shkencës (AIS) me mbështetje të Ambasadës së Mbretërisë së Holandës në Tiranë. Joris Luyendijk, është gazetar i gazetës “The Guardian”, autor i disa librave, në mesin e tyre edhe i librit “Hienat bankare”, që është i përkthyer në gjuhën shqipe nga Shtëpia Botuese “Scanderbagbooks”.

Xhelal Mziu shënon 12 tendera të dyshimtë në Bashkinë Kamëz

Bashkia e Kamzës, me në krye Xhelal Mziun, në harkun kohor të tetë muajve (maji-dhjetor 2017), ka zhvilluar 12 tendera në mënyrë të dyshimtë.  Tenderat karakterizohen nga mungesa e garës, nga skualifikimi i të gjithë konkurrentëve të tjerë si dhe nga procedura me negocim paraprak, ndonëse vlera është mbi 5 milionë lekë.

Xhelal Mziu 12 tendera të dyshimtë, kush janë dy njerëzit që 'gllabërojnë' paratë e Bashkisë

Bashkia e Kamzës, me në krye Xhelal Mziun, në harkun kohor të tetë muajve (maji-dhjetor 2017), ka zhvilluar 12 tendera në mënyrë të dyshimtë.  Tenderat karakterizohen nga mungesa e garës, nga skualifikimi i të gjithë konkurrentëve të tjerë si dhe nga procedura me negocim paraprak, ndonëse vlera është mbi 5 milionë lekë.