2018-05-22 11:52:07 Ndryshimi i fundit: 2018-05-22 11:52:07
400 mijë lekë të ardhura mujore dhe 69 euro në bankë, a do ta kalojë ‘rrjetën e vettingut’ gjyqtarja e Kushtetueses?

Gjyqtarja e radhës që do t’i nënshtrohet procesit të Vettingut është Vitore Tusha, e cila vjen nga rradhët e Gjykatës Kushtetuese. Mësohet se nga Komisioni i Vettingut ka gjetje për gjyqtaren Tusha, të cilat ngrenë dyshime lidhur me pasurinë por edhe integritetin profesional. 

Jetë sheikësh me paratë e shqiptarëve/ Meta dhe Kryemadhi “të zhytur” në luks

Pasuria kreut të shtetit, Ilir Meta, të paktën ajo e deklaruar në ILDKPKI arrin një vlerë prej miliona eurosh. Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonëse nuk kanë asnjë biznes, gjithnjë sipas asaj që kanë deklaruar, rezultojnë milionerë.

Elisa Spiropali, drejtoresha me 100 mijë lekë pagë që shëtit me Mercedes 40 mijë euro

Elisa Spiropali është fotografuar të hipë në një makinë luksoze Mercedes Benz GLA e tipeve të fundit. Nga kërkimi që Albeu.com bëri në internet, rezulton se makina në fjalë gjysmë fuoristradë e Mercedes Benzit versionin më të vjetër e ka atë të vitit 2014, i cili fillon më vlerë 28 000 euro i përdorur.

Pasuria marramendëse e “sheikut” të drejtësisë: Artan Broci gjyqtar apo biznesmen?

Drejtësia në Shqipëri ka qenë dhe është në duart e milionerëve. Në listën e më të pasurve të njerëzve të drejtësisë rezulton edhe kryetari i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe njëherësh anëtar i Gjykatës së Lartë Artan Broci. Të ardhurat e tij vijnë nga një sërë burimesh,  nga puna si gjyqtar, si anëtar i KLD-së, i Bordit të Shkollës së Magjistraturës, nga qiratë, nga dhuratat etj.

Zbardhet pasuria e Edi Ramës/ Kryeministri i Shqipërisë në ditë të zezë nga borxhet...

Kryeministri Edi Rama vijon të jetë me borxhe, edhe pse në një raport konfidencial, të publikuar në 2015, thuhej se kishte investuar 200 mln euro në kompanitë offshore. Pavarësisht se nuk përbënte një qëndrim zyrtar të OSBE-së, rapoprti nuk është mohuar asnjëherë nga hartuesit e tij. Të dhënat i referoheshin informacioneve konfidenciale, atyre të publikuara në media apo në kabllogramet e ambasadës amerikane, të publikuara nga Wikileaks.

Mungesë transparence për vjedhjen e pronës në Dhërmi, ende prokuroria hesht

Dje, në korridoret e Kryesisë të Kuvendit, gazetarët i kërkuan një prononcim deputetit socialist, Alket Hyseni, për akuzat publike që i janë bërë për vjedhjen e 11000 metra katrorë tokë në Dhërmi, mirëpo deputeti socialist nuk denjoi të shpjegonte, të paktën, të mohonte akuzat ndaj tij. 

Altina Xhoxhaj në “gjurmët” e Fatos Lulos/ Zbardhet pasuria e gjyqtares së Kushtetueses

Procesi i Vetingut ka nisur me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, për të vijuar më pas me anëtarët e Gjykatës së Lartë dhe Prokurorin e Përgjithshëm, dhe për të përfunduar me krerët e gjykatave dhe prokurorive në të gjithë vendin.

Kryebashkiaku milioner që shiste fiq/ Zbardhet pasuria e “Lali Erit”

Kryebashkiaku Erion Veliaj,  apo “Lali Eri”, siç etiketohet në publik, bën jetën e një milioneri. Të paktën, kjo reflektohet nga të ardhurat që ai ka deklaruar pranë ILDKPKI. Nga një qytetar i varfër që ishte dikur, ashtu siç e ka pohuar edhe vetë se jetonte duke shitur fiq, sot, ai  jeton në një tjetër stad ekonomik.

Të krimbur në pasuri, gjyqtarja tjetër e Kushtetueses, që pritet të ndëshkohet nga Vettingu (Zbardhet pasuria)

Procesi i Vetingut ka nisur me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, për të vijuar më pas me anëtarët e Gjykatës së Lartë dhe Prokurorin e Përgjithshëm, dhe për të përfunduar me krerët e gjykatave dhe prokurorive në të gjithë vendin.

Nuk ndalet Rama, jepen edhe 10 koncesione të tjera, pas 223 kontratave në 4 vite

Edhe pse Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin e pak ditëve më parë për Shqipërinë ripërsëriti thirrjen ndaj qeverisë që të ndalojë aplikimin e skemës së PPP-ve (Partneritet Publik Privat), Rama duket se nuk ka ndërmend të ndalet.

Bizneset e grave në Shqipëri luftojnë të fitojnë më shumë tendera të Bashkive

Vetëm 5 për qind e tenderëve të bashkive janë fituar nga subjekte të biznesit të zotëruara nga gratë – zbuloi të mërkurën një raport i Institutit Shqiptar të Shkencës i prezantuar në Ditën Ndërkombëtare të Grave.

Pasuritë e deputetëve/ Erdhën për herë të parë në Parlament, por me

“Telegraf” vijon botimin e pasurive të deputetëve të rinj të Kuvendit. Përpara se të hynin në sallën e Parlamentit, ata kishin një të shkuar të suksesshme në biznese, profesione të lira dhe sipërmarrje. Sipas “Open Data Albania”, disa prej tyre janë trashëgimtarë të pasurive të patundshme, titujve pronësor apo likuiditeteve. 

Pasuria/ Avokatja e Popullit vilë 451 mijë euro në Mullet

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca, e cila ka përfaqësuar në Strasburg vjehrrin e Lulzim Bashës kundër Shqipërisë, për çështjen e prishjes së pallatit në Vlorë, është një ndër funksionaret më të pasura në vend. Zonja Ballanca, emërimi të cilës në krye të institucionit të Avokatit të Popullit ishte një nga kushtet e Partisë Demokratike për të dalë nga çadra në maji të vitit 2017,