2018-05-22 11:52:07 Ndryshimi i fundit: 2018-05-22 11:52:07
SHIFRAT/ Kompania e nipit të Sadri Abazit merr 17 tenderë nga PS dhe PD. Vlera 13 milionë USD

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD.

13 milionë dollar, kompania e nipit të Sadri Abazit merr 17 tendera (FOTO LAJM)

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Kjo statistikë e publikuar nga "Open Data" shoqëruar edhe me tabelën të cilën mund t'a shihni në galerinë e bashkëngjitur lajmit. 

Thellohet skandali, zbulohen dhjetra tendera të fituara nga kompania e nipit të Sadri Abazit

ALKO-IMPEX, kompania në pronësi të nipit të deputetit të Sadri Abazit, rezulton se ka dalë fituese në 17 nga 19 tenderët ku ka garuar. Në një statistikë të botuar sot nga Open Data rezulton se shtatë institucione i kanë besuar shërbimet e tyre kësaj kompanie, e cila ka përfituar 13 milionë USD.

Thellohet skandali ndërmjet Bashkisë Tiranë dhe kompanisë Alko Impex

Bashkia e Tiranë dhe të gjitha bashkitë e tjera të cilat kanë kontrata të lidhura me kompaninë Alko Impex duhet t’i ndërpresin ato, të bëjë verifikimet dhe të nisin procedim penal ndaj kompanisë. Kompania Alko Impex e Arbër Abazi, nipi i deputetit socialist Sadri Abazi, u skalifikua për 1 deri në 3 vjet nga procedurat e prokurimit publik për dorëzim të dokumenteve me përmbajtje të rreme.

Oligarku që gllabëroi 32 miliardë lekë në 5 vjet nga paratë e taksapaguesve dhe është pro taksës në Rrugën e Kombit

Ky në foto është Safet Gjici. Tipiku i një oligarku të majmur në 5 vite me një pasuri përrallore prej 32 miliardë lekësh. Të gjitha paratë të përfituara nga tenderat publikë të qeverisë dhe pushtetit. Janë paratë e taksapaguesve që e kanë bërë ish-mundësin miliarder.

AKTUALITET Ish-ministri i megaskandaleve/ Pasuria “koncensionare” e Ilir Beqajt, hesht Prokurorinë

Ilir Beqaj, ish-ministri i Shëndetësisë apo i ashtuquajturi ministri  megaskandaleve të korrupsionit në Qeverinë “Rama 1”, ka një pasuri miliona euro. Në karrierën e tij si ministër, Beqaj mbahet mend si ministri i hetuar për koncensione të dyshimta, që kapnin vlerën e dhjetëra milionë eurove.

Pasuri marramendëse/ Meta dhe Kryemadhi “të zhytur” në luks

Pasuria  kreut të shtetit, Ilir Meta, të paktën ajo e deklaruar në ILDKPKI  arrin një vlerë prej miliona eurosh. Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, ndonëse nuk kanë asnjë biznes, gjithnjë sipas asaj që kanë deklaruar, rezultojnë milionerë.

AKTUALITET Trampolina politike e deputetit demokrat/ Sa është shtuar ndër vite pasuria e Alibeajt?

Niveli i pagave, të cilat i marrin zyrtarët e lartë në institucionet e Shqipërisë, konsiderohet i mjaftueshëm për një jetesë standarde në vend. Por pasuria që ata deklarojnë pranë ILDKPKI, nuk rezulton në përputhje me të hyrat që ata i kanë për punën që bëjnë. 

AKTUALITET  Trampolina politike e deputetit demokrat/ Sa është shtuar ndër vite pasuria e Alibeajt?

Niveli i pagave, të cilat i marrin zyrtarët e lartë në institucionet e Shqipërisë, konsiderohet i mjaftueshëm për një jetesë standarde në vend. Por  pasuria që  ata deklarojnë pranë ILDKPKI,  nuk rezulton në përputhje me të hyrat që ata i kanë për punën që bëjnë.

PS shet deputetin Hyseni. Rama: Dil sqaro pasurinë

Mbledhja e Grupit Parlamentar Partisë Socialiste ka pasur sot në qendër të vëmendjes deputetin e PS në Vlorë, Alket Hyseni. Deputeti socialist akuzohet nga një qytetare në Dhërmi se i ka përvetësuar 11 mijë metra katrorë tokë me anë të falsifikimit të dokumenteve. Ndërkohë Partia Demokratike thotë se Hyseni është përfshirë në një skemë për vjedhjen e pronave në bregdet, pasi personi nga i cili deputetit ka blerë ligjërisht tokën është arrestuar për falsifikim.

Investoi 200 milionë euro në kompani offshore?/ Zbardhet pasuria e kryeministrit Rama

Në fillim të muajit Shtator të vitit 2015, në media doli një raport konfidencial, i mbajtur sekret deri më atëherë i misionit të OSBE-së në Tiranë Në atë raport thuhej se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka një pasuri që shkon rreth 200 milionë euro, të investuara në kompani “offshore” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Elisa Spiropali, drejtoresha me 100 mijë lekë pagë që shëtit me Mercedes 40 mijë euro

Elisa Spiropali është fotografuar të hipë në një makinë luksoze Mercedes Benz GLA e tipeve të fundit. Nga kërkimi që Albeu.com bëri në internet, rezulton se makina në fjalë gjysmë fuoristradë e Mercedes Benzit versionin më të vjetër e ka atë të vitit 2014, i cili fillon më vlerë 28 000 euro i përdorur.

“Ja pasuria e Ilir Beqjes” 10 llogari dhe një super vilë në mes të Tiranës…

Beqja hyri në politikë fillimisht si këshilltar i PS-së, duke shitur kundrejt 18.3 milion lekëve pjesën e tij të aksioneve tek kompania “Intech”, pasi u zgjodh deputet dhe njëkohësisht u bë ministër në vitin 2013, shkruan albeu.com.