Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020
Shpenzime Transparente pėr Shqipėrinė. Ku shkojnė paratė e Shqiptarėve.

Instituti Shqiptar i Shkencave, konkretisht ekipi Open Data Albania me dėshirėn pėr tė fuqizuar individin dhe shoqėrinė shqiptare me informacion mbi mėnyrėn se si shpenzohen paratė e taksapaguesve ka ndėrtuar njė platformė tė re njohur si Spending

Tė dhėna dhe vizualizime mbi Fondi, Donacionet, Borxhet dhe Shpenzimet Elektorale 2013

Tė nderuar Miq,Open Data Albania pėrmes rubrikės Shpenzime Elektorale 2013 po vizualizon per tė dhėna mbi fonde, shpenzime dhe donacione apo borxhe tė Fushatės Zgjedhore per Kuvend 2013. Transparenca nė Financimin  e Subjekteve Zgjedhore rregu

Borxhi Publik ne Republiken e Shqiperise 2013 - 2014

Tė nderuar miq, Open Data Albania ka publikuar sėfundmi njė grup artikujsh mbi strukturėn dhe efektet e Borxhit Publik sipas ecurisė nė vitin e fundit 2013, dhe parashikimeve pėr 2014-ėn. Konkretisht edhe nė kėtė fillim viti janė sjellė tė p

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shkel Kodin Zgjedhor pėr Financimin e Subjekteve

Parregullsi ligjore dhe administrative nė emėrimin e Ekspertėve AudituesOpen Data Albania pas publikimit tė tė dhėnave mbi shpenzime elektorale tė dy fushatave tė shkuara, nė pėrpjekje pėr tė zbardhur nė njė format sa mė transparent edhe tė dhėna z

Ministria e Financave Censuron te dhėna publike tė Thesarit tė Shtetit.

Nė emėr tė parimeve tė Gazetarisė dhe tė Drejtės Publike pėr Informim, dėshiroj tė ndaj me Ju shqetėsimin mbi njė rast censure tė realizuar kėto dit me tė dhėna tė Thesarit Publik tė Shtetit.Qeveria Shqiptare ėshtė e detyruar me ligj dhe udhėzime p

Fitues Hackathon Albania 2012 - Maratona Shqiptare e Inteligjencės dhe Kreativitetit

Instituti Shqiptar i Shkencave (AIS), organizoi nė datė 15 dhjetor Hackathon Albania 2012. Kjo maratonė e inteligjencės dhe kreativitetit zhvillohet pėr herė tė dytė nė vendin tonė si pjesė e projektit Open Data Albania. Nė kėtė maratonė spikatėn t

Dėmi ekonomik - Analizė nė Datathon Day in Tirana 2011

Ēdo vit Institucioni i Kontrollit tė Lartė tė Shteti publikon raporte auditimi pėr administratėn e cila menaxhon para tė buxhetit tė shtetit. Ky raport pėrmban tė dhėna tepėr interesante pėr sa i takon dėmit ekonomik qė administrata shkakton

Aplikant nga Kosova ne Datathon Day in Tirana 2011

Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana 2011 pati impakt dhe interes tė lartė nė komunitete tė tė rinjve inteligjent dhe kreativ nė Republikėn e Shqipėrisė e mė gjerė edhe nė Republikėn e Kosovės. Njė nga konkurrentėt nė Hackathon Day in T

Fitues tė Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana

Ne rrjedhėn e Hackathoneve botėrore, Open Datathon Albania ėshtė njė mbledhje e studenteve, profesionistėve, aktivistėve social pėr te shkruar aplikime, pėr te liruar te dhėna, krijuar visualizime dhe botuar analiza duke pėrdorur te dhėnat e hapur

Ndarja e ēmimeve nė Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana

Instituti Shqiptar i Shkencave organizoi pėr herė tė parė nė Shqipėri njė event  tė rėndėsishėm dhe tepėr inovativ: Open Datathon Albania – Hackathon Day in Tirana. Kjo Maratonė e Open Data dhe Open Knowledge ėshtė njė ngjarje tepėr e rėndėsi

Prezantim nė Universitetin Luigj Gurakuqi - Shkodėr

Universiteti “Luigj Gurakuqi” nė Shkodėr dhe Instituti Shqiptar i Shkencave, nė kuadėr tė aktiviteteve Open Data Albania nė Universitete kanė realizuar prezantimin “Pėrdorimi i Metodologjisė Open Data nė Kėrkimin Shkencor”. Prezantimi u zhvillua n

Prezantim ne Universitetin Aleksandėr Xhuvani – Elbasan

Projekti Open Data Albania u prezantua se fundmi edhe nė njė nga universitetet mė me traditė ne vendin tonė, Universiteti Aleksandėr Xhuvani ne Elbasan. Nėpėrmjet njė bashkėbisedimi me student tė degės Gazetari ne Fakultetin e Shkencave Humane u pr

Prezantim mediatik i Open Data Albania nė Universitete

Bisedė ne studion e Ora News E ftuar: Aranita BRAHAJ – Drejtore e Open Data Albania Open Data Albania ka prezantuar se fundmi nismėn pėr ODA ne Universitete. ODA nė Universitete vjen si rrjedhoje e  impaktit tė mire te deritanish