Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 20 Nėntor 2017
Subjekte tė licencuara nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit 2015, Seli dhe Kapital Themeltar

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me subjektet financiare qė janė licencuar nga Njėsia e Mbikėqyrjes sė Lojėrave tė Fatit nė Gusht 2015. Ky institucion pėrveēse licencon edhe mbikėqyr dhe kontrollon veprimtarinė e subjekteve, qė orga

Borxhi i Jashtėm Bruto ne Vitet 2007-2015

Open Data Albania ka analizuar ecurinė e borxhit tė jashtėm bruto pėr periudhėn 2007-2015, dhe dinamikėn e kėtij borxhi nė vitin e fundit.  Borxhi i jashtėm bruto nėnkupton gjithė borxhin e jashtėm qė ka njė ekonomi. Ai pėrfshin borxhin e sek

Importi i grurit sipas vendit tė origjinės, 2001-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me importin e grurit dhe pėrzierjes grurė-thekėr (meslin) pėr vitin 2014. Analiza ėshtė bazuar nė tė dhėnat e Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė (ITC).Nė vitin 2014, sipas tė dhėnave tė ITC, janė

Prodhimi i grurit nė Republikėn e Shqipėrisė, 1998-2014

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e prodhimit tė grurit nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitet 1998-2014. Tė dhėnat e pėrdorura nė analizė janė marrė nga Instituti i Statistikave. Pėr pėrgatitjen e kėtyre statistikave, INSTAT ėshtė mbėshtetur

Kursi i Kėmbimit Valutor monedha tė huaja kundrejt Lekut 2014

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me kursin e kėmbimit valutor pėr vitin 2014. Kursi zyrtar i kėmbimit tė monedhave tė huaja kundrejt lekut  pėrfaqėsohet nga njė vlerė e vetme dhe publikohet nga Banka e Shqipėrisė. Nė njė vend

Struktura e kontribuesve sipas sektorėve dhe karakterit tė punėsimit,  2008-2014

Open Data Albania po hulumton mbi strukturėn e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore pėr vitet 2008-2014. Pėr kryerjen e analizės jemi bazuar nė tė dhėnat statistikore pėr vitin 2014 tė publikuara nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore. Subj

Kontribues nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė qytet dhe nė fshat 2008-2014

Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat nė lidhje me numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore sipas ēdo kategorie. Deri nė vitin 2013, numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar nė bujqėsi ėshtė llogaritur mbi bazėn e periudhave tė pagu

Tregues statistikor pėr Organizata Jofitimprurėse 2005-2014

Open Data Albania po pėrditėson lidhur me numrin e Organizatave Jofitimprurėse dhe Ndėrkombėtare qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr vitin 2014. Organizata Jofitimprurėse OJF, sipas Ligjit Nr. 8788, Datė 7.5.2001 ėshtė njė person juridi

Tregues statistikor pėr Martesa dhe Divorce 1990-2014

Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me numrin e martesave dhe divorceve sipas Regjistrit Kombėtar tė Gjendjes Civile deri nė vitin 2014. Nė vitin 2014 numri i martesave ka pėsuar njė rėnie me 0.2% krahasuar me vitin pararendės. Ndėrsa

Shtetas tė huaj tė punėsuar nė Republikėn e Shqipėrisė 2014

Open Data Albania po hulumton lidhur me shtetas tė huaj tė pajisur me leje qėndrimi e qė jetojnė e punojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr periudhėn 2011-2014. Nė vitin 2014 nė vendin tonė raportohet se janė pajisur me leje punėsimi nga Shėrbimi Ko

Remitancat 2002-2014, origjina sipas vendeve

Open Data Albania ka analizuar dinamikėn e remitancave pėr periudhėn 2002-2014, dhe burimet e tyre nė vitin e fundit. Remitancat janė shumė tė rėndėsishme pėr shumė vende nė zhvillim si Shqipėria. Pas Investimeve tė Huaja Direkte (IHD), remitancat

Paga mesatare mujore nė sektorin shtetėror dhe privat, Shqipėria dhe vendet e rajonit

Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e pagės mesatare mujore nė sektorin shtetėror dhe atė privat. Paga mesatare mujore ėshtė paga bruto qė merr njė i punėsuar nė sektorin shtetėror/privat pėr punėn qė ka kryer. Kjo pagė pėrbėhet nga: a) paga

Normat e Interesit nė Ekonominė Shqiptare 2009-2015

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi normat e interesit nė Shqipėri bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, pėr periudhėn 2009, deri nė mars tė vitit 2015. Norma e kredisė ėshtė njė tregues i normės mesatare tė kredive tė dhėna nga bank