Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020
Landfilli nė Sharrė ‘vjel’ paratė publike e private, ja shifrat

Me gjithė denoncimet e pėrsėritura nė News24, Kompania koncensionare e landfillit tė Sharrės “Integrated Energy BV” vazhdon t’iu vjelė ndėrtuesve taksėn e fshehtė pėr dherat qė shkarkojnė nė landfill. Kamionat e ngarkuar me dhera vazhdojnė te hyjnė

Tre koncesionet 273.5 milionė euro qė nuk i dihen pronarėt, paguajnė shqiptarėt me taksa

Tė paktėn tre kontrata koncesionare dhėnė nga qeveria Rama janė fituar nga kompani guackė, pronarėt e vėrtetė tė tė cilėve nuk dihen. Kėto kompani pėrfitojnė nga taksimi i ulėt pėr koorporatat e vendeve tė ndryshme, pėr shembull Hollandės – e cila

Million Albanian Lekė of tenders for the customers and insignificant amount of money for the citizens, a corruptive precedent with the Pazari i Ri

Projekti i Pazarit tė Ri merret si shembull suksesi nga Veliaj, sa herė qė ka kundėrshti pėr projektet korruptive qė ai po i imponon qytetit nė favor tė ndėrtuesve tė mėdhenj tė Tiranės. Ai ėshtė njė nga shembujt mė tė mirė tė qasjes kliente

“Para zgjedhjeve, Veliaj 1 miliardė lekė mė shumė tendera”

Nė 4 muajt e parė tė 2019, qė ėshtė vit elektoral bashkitė kanė hapur qesen duke dhėnė njė numėr tė madh tenderash. Sipas tė dhėnave tė “Open Procurement Albania” nga Janari deri nė Maj janė dhėnė 6.24 miliard lekė (tė reja) mė shumė se gjatė 2018.

Shell companies have acquired the most expensive concessions

TIRANA, March 26- Media outlet Exit.al has written a report on the three of the most expensive concessions winners being shell companies with unknown owners. Two of these concessions are in the medical field for the hemodialysis and medical laborat

Fondi Shqiptar i Zhvillimit skualifikon 10 kompani, pėrveē fituesit. Emri i kompani shumė tė njohur

Open Data Albania ka nxjerrė flamurin e kuq pėr njė tjetėr tender tė Fondit Shqiptar per Zhvillim, ku shpall fitues kompaninė Vellezėrit Hysa. Nė tenderin pėr ndertimin e pedonales dhe korsise se bicikletave te Liqenit Belshit, Faza e III, me fond

Tender i dyshimtė 500 mijė USD i Posta Shqiptare

Njė tender me vlerė 500 milionė lekė (tė vjetra), i zhvilluar nga Posta Shqiptare nė Prill 2019, ngre pikėpyetje tė mėdha mbi paracaktimin e fituesit dhe realizimin e procedurave fiktive. Nė Buletinin e Prokurimeve Publike nr.16/2019 ėshtė s

Mynyr Koni (tė cilin Meta s’pranoi ta shkarkonte) me pasuri “sheikėsh”, zotėron 5 apartamente, dyqane, llogari bankare dhe toka

Rektori i Universitetit tė Tiranės, Mynyr Koni, i cili ishte nė prag shkarkimi, zotėron njė pasuri marramendėse. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini rreth njė muaj mė parė e pezulloi atė nga detyra dhe kėrkoi shkarkimin pėr shkak tė shkeljeve dhe abu

Kryebashkiaku i varfėr/ Gruaja i “merr” postin Armando Subashit

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar para pak ditėsh rikandidimin e Armando Subashit pėr njė mandat tė dytė nė krye tė Bashkisė sė Fierit nė zgjedhjet lokale tė 30 qershorit. Gjatė kėtij mandati, Subashi ėshtė akuzuar nė vijimėsi nga Opozitė

Tenderi me flamur tė kuq nė Bashkinė Finiq, 2 lekė mė pak se fondi limit

Tenderat publik janė shndėrruar nė parajsa tė vėrteta pėr zyrtarėt e cdo niveli, qeverisje qėndrore apo lokale. Njė ndėr kėto parajsa ėshtė edhe nė Bashkinė Finiq, ku Open Procurement Albania ka vlerėsuar shumė nga kėto tendera me flamur tė kuq.

Open Data Albania: Mė shumė se gjysma e koncesioneve, fitohen nga kompani guaskė

Njė pjesė e mirė e koncesioneve nė vlera tė mėdha monetare dhe nė afate tė gjata nė vendin tonė, u janė dhėnė kompanive guaskė, tė cilave nuk u dihen aksionerėt dhe janė tė regjistruara nė vende si Holanda. “Nė 11 koncesione tė mėdha, mė shumė

RAMA E SHKARKOI, GJIKNURI SHPALL KONCENSIONIN E FUNDIT ME VLERĖ 58 MILION EURO

Nė pritje tė dekretit pėr shkarkim, Ministri Gjiknuri, nė datė 31 dhjetor shpall koncesion pėr Termocentralin e Vlorės. Ky ėshtė prokurimi i fundit pėr PPP / Koncesione pėr vitin 2018. Autoriteti Prokurues ėshtė  pikėrisht Ministria e Infrastr

Shoqatat e gazetarėve kundėr Ramės pėr kriminalizimin e shpifjes

Nė vėmendje tė organizatave ndėrkombėtare.   Shoqata e Gazetarėve Profesionistė tė Shqipėrisė, Unioni I Gazetarėve Shqiptarė, Lidhja e Gazetarėve tė Shqipėrisė, Rrjeti Investigativ Birn. AIS / Open Data Albania   Jemi thellėsi