Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019
Prokurimet publike tė bashkive, 10 pėrqind e tenderėve me klientelizėm

Tė paktėn 10 pėr qind e tenderėve dhe kontratave tė prokuruara nga bashkitė e gjithė vendit kanė problem ligjore, korruptive, klientelizmi dhe proceduriale. Sipas njė studimi tė Open Procurement Albania, qė merr nė vėzhgim tenderėt qė prej k

10% of Municipal Tenders Clientelist

At least 10% of tenders from the country’s municipalities contain legal, corruptive, clientelist, and procedural issues. According to an Open Procurement Albania study, based on tenders from July 2015, there are at least 1612 tenders that vi

Ja kush ėshtė deputeti i PS me 1.8 milionė euro pasuri qė Rama i jep ndihmė ekonomike

Rama u hoqi ndihmėn ekonomike 200 mijė familjeve qė janė nė minimin jetik dhe I jep ndihmė ekonomike njė deputeti tė tij. Gazetari Rezar Xhaxhiu sot ka bėrė publik emrin e njė deputeti socialist qė merr ndihmė ekonomike. Nė emisionin e mėngjesit tė

Bashkia Tiranė paguan me tendera tė dyshimtė ALBTELECOM, kompania “dhuron” pėr vėllain e Veliajt

“Ėndrra jonė ėshtė qė tė vazhdojmė edhe kėtė vit siē kemi bėrė kėto 3 vjet me shumė punė, por dhe me shumė qejf. Ata qė punojnė shumė, duan edhe tė argėtohen.” Por motoja e vėrtetė e kryebashkiakut duket se ėshtė “ata qė abuzojne dhe vjedhin

TCH sulmon gjyqtarin Artan Zeneli

Vettingu nuk i ka ēelur ende seancat publike ndaj anėtarėve tė Gjykatės sė Larte. Tė dhėnat e Open Data Albania tregojnė se mesatarisht ēdo anėtar i Gjykatės sė Lartė ka raportuar tė ardhura vjetore katėr herė mė tė larta se paga si gjyqtar, ndėrsa

“Zbulohen deputetėt pasanikė qė marrin ndihmė ekonomike”

Nė emisionin e mėngjesit tė Xhaxhiut nė ‘Fax News’ ishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet negative qė po ndodhin nė vendin tone, ku ai mbetet njė nga zėrat kryesorė qė ngreh problemet e shoqėrisė.

Bashkia Tiranė paguan me tendera tė dyshimtė Albtelekom, Albtelekom paguan vėllain e Veliajt

Kryebashkiaku Veliaj ka nisur prej disa ditėsh organizimin e njė sėrė koncertesh nė Tiranė, pėr tė festuar 3 vjetorin e ardhjes nė krye tė Bashkisė Tiranė. Bashkia e tij ka paguar kėto tre vjet miliona euro pėr koncerte dhe argėtime pa asnjė intere

“ Dy deputetėt pasuri miliona euro, por marrin ndihmė ekonomike”, Kristo-Xhaxhiut: Ēa tė them? Ka nga ata qė…

Nė emisionin e mėngjesit tė Xhaxhiut nė ‘Fax News’ sot ishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet negative qė po ndodhin nė vendin tone, ku ai mbetet njė nga zėrat kryesorė qė ngreh problemet e shoqėris

EMRI/ Njihuni me deputetin e PS-sė qė merr ndihmė ekonomike

Gazetari Rezar Xhaxhiu sot ka bėrė publik emrin e njė deputeti socialist qė merr ndihmė ekonomike. Nė emisionin e mėngjesit tė tij nė ‘FaxNews’ Xhaxhiu kishte i ftuar pedagogu Erion Kristo pėr tė diskutuar nė lidhje me ngjarjet dhe fenomenet

Njihuni me deputetėt milionerė. Rekordin e mban Tom Doshi, nė vend tė dytė, njė deputet i PD

Top Channel tregoi mbrėmjen e tė dielės nė emisionin “Exclusive” sa shkon pasuria e parlamentarėve shqiptarė. Referuar tė dhėnave tė “Open Data Albania” qė ka publikuar deklarimet e pasurisė sė viteve tė fundit tė 140 deputetėve, rezulton se

Gjyqtari gjysmėmilion euro! Artan Zeneli, tė ardhura 4 herė mė tė larta se paga

Vettingu nuk i ka ēelur ende seancat publike ndaj anėtarėve tė Gjykatės sė Larte. Tė dhėnat e Open Data Albania tregojnė se mesatarisht ēdo anėtar i Gjykatės sė Lartė ka raportuar tė ardhura vjetore katėr herė mė tė larta se paga si gjyqtar, ndėrs

Para e pushtet, lekėt e vėna nga anėtarėt e Gjykatės sė Lartė

Open Data Albania ka renditur Gjyqtarėt  e Gjykatės sė Lartė sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Gjyqtarėt nė Republikėn e Shqipėrisė janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interes

Gjyqtari gjysmėmilion euro! Artan Zeneli, tė ardhura 4 herė mė tė larta se paga

Vettingu nuk i ka ēelur ende seancat publike ndaj anėtarėve tė Gjykatės sė Larte. Tė dhėnat e Open Data Albania tregojnė se mesatarisht ēdo anėtar i Gjykatės sė Lartė ka raportuar tė ardhura vjetore katėr herė mė tė larta se paga si gjyqtar, ndėrsa