Ndryshimi i fundit: E Martė, 19 Mars 2019
Bashkia e Tiranės, 103 tenderė tė dyshimtė pėr 6 muaj

Bashkia e Tiranės, si bashkia mė e madhe nė vend, ka zhvilluar numrin mė tė lartė tė tenderėve pas implementimit tė reformės territoriale, ku sipas shifrave rezulton se nga 19.549 tenderė nė 61 bashki, 2355 tė tillė i pėrkasin Bashkisė sė Tiranės,

Lista e plotė, nga fėmijė deputetėsh te zėvendėsministra, ja kush janė studentėt qė kanė marrė bursa nga shteti

Nė 5 vitet e fundit qeveria ka dhėnė plotė 97 bursa pėr studentėt ekselentė pėr tė studiuar jashtė shtetit. Nga tė dhėnat e publikuara nga Open Data, rezulton se nė total qeveria ka paguar 4.7 miliard lekė tė vjetra. Nė listėn e pėrfituesve pėrveē

Nepotizmi me bursat MASR/ 4,7 miliardė lekė janė dhėnė pėr 97 bursa. Nuk ka transparencė, disa pėrfitojnė 100 milionė lekė

Ministria e Arsimit asnjėherė nuk ka bėrė transparente kriteret e dhėnies sė bursave ekselencė, as procedurat e konkurrimit Studentėt kanė 9 ditė qė protestojnė, duke kėrkuar pėrgjysmimin e tarifave studentore, si edhe pėrmirėsimin e kus

Rektori i UT-sė me 6 apartamente dhe 10 llogari bankare/Publikohen pasuritė e drejtuesve te universiteteve

Protesta e studentėve ėshtė kryefjala e zhvillimeve nė Shqipėri prej 10 ditėsh. Studentėt janė ngritur nė protestė duke kėrkuar plotėsimin e tetė kushteve, tė cilat kryeministri Rama i ka pranuar, por fillimisht kėrkon dialog. Ndėrkohė qė ditėn e

Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė “rektori dixhital” (mė i pasuri ndėr ta)

Njė vit e gjysėm mė parė, mė 13 qershor 2017, DITA botoi njė shkrim tė Prof. Fatos Tarifės titulluar “Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė rektori dixhital”. Ishte njė kritikė therėse pėr njėrin prej rektorėve tė universiteteve publikė kryesorė tė vendit, p

Milot-Balldren, nuk ka surpriza pėr koncesionarin

Ministria e Infrastrukturės ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren. E drejta e ndėrtimit i jepet kompanisė qė bėri propozimin, dhe qė nė 2 vjet ka fituar 5 tenderė  Pas rrugės sė Arbrit dhe autostradės

Infrastuktura/ Shpallet fituesi pėr koncesionin e rrugės nga Miloti nė Balldren

Pas Rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren. Pas Rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, ministria e In

Shpallet fituesi pėr Milot-Balldren, qeveria jep 10 milionė euro pėr 18 km rrugė

Pas rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren, si pjesė e paketės ‘1 miliard’. Kontrata e Partneritetit Publik-Priv

Shpallet fituesi pėr Milot-Balldren, qeveria jep 10 milionė euro pėr 1 km rrugė

Pas rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren, si pjesė e paketės ‘1 miliard’. Kontrata e Partneritetit Publik-Priva

Nisma e dėshtuar, ja hilet e qeverisė me ēekun e bebes

Nė vitin 2015, qeveria Rama uli pagesat pėr lejet e lindjes pėr nėnat, ndėrsa bonusi 5000 lekė nuk ėshtė paguar. Eksodin e shqiptarėve, kryeministri e justifikon me lėvizjen e lirė. Reagon kryetari i Zgjidhjes Neritan Gjergo Pėr ēdo fėmijė tė

Fondet publike derdhen nė llogaritė e kompanive tė dėnuara pėr krim dhe korrupsion

Nėse pėr politikėn dhe sistemin e drejtėsisė ishte domosdoshmėri ligji i dekriminalizimit apo i Vettingut, njė proces i tillė duhet tė nisė edhe me fondet publike, qė krijohen nga taksat e qytetarėve shqiptarė. Tė dhėnat e siguruara nga Citizens Ch

Ja 50 kompanitė qė kanė marrė mė shumė tenderė nga bashkitė

385 milionė euro pėr 4 koncesione korruptive nė shėndetėsi, 32.8 miliardė lekė pėr inceneratorėt qė nuk janė ndėrtuar Qeveria e kryeministrit Rama nuk ndalet sė dhėni koncesione dhe tenderė, madje edhe pėr shėrbime publike, ku nė to nuk b

Dhjetė kompani fitojnė gjysmėn e tenderėve “1 miliardėsh” tė bashkive

Ndarja e re territoriale ka sjellė edhe mė shumė para pėr 61 bashkitė e reja, por nė 3 vitet e fundit vetėm 45 prej tyre kanė shpallur tenderė me vlerė mbi 100 milionė lekė tė reja, ose mbi 1 miliard lekė tė vjetra. Kėto para janė shpenzuar kryesi