Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019
Dhėnie nė Konēesion (forma ROT) tė Shėrbime tė Anijeve Detare nė Portin e Durrėsit, Portin e Vlorės, Portin e Shėngjinit, Portin e Sarandės, Romano Port, Porti i Petroliferės dhe tė gjitha portet e hapura nė Republikėn e Shqipėrisė.(Anulluar) Shpallur fituese "Anijet e Shėrbimit Detar SHA"
Numri unik i identifikimit (NIPT): REF-65608-01-23-2017
Forma ligjore:
Selia:
Viti i themelimit:
Viti i kthimit nė SHA:-
Kapitali bazė (Lekė):
Numri i aksioneve/kuotave: -
Fusha e veprimtarisė: Objekti i kontratės: financimi, rehabilitimi, operimi, mirėmbajtja dhe transferimit tė sė drejtės se operimit dhe pronėsisė (forma ROT) e shėrbimit te anijeve detare. Autoriteti Kontraktues Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės, nėpėrmjet kėsaj Kontrate dhe nė pėrputhje me parashikimet e saj dhe Ligjet, i jep Koncesionarit tė drejtėn qė pėrmes financimit, rehabilitimit, operimit, mirėmbajtjes dhe transferimit tė tė drejtės sė operimit dhe pronėsisė (forma e Koncesionit ROT) tė ofrojė Shėrbime Detare tė mėposhtme nė Portin e Durrėsit, Portin e Vlorės, Portin e Shėngjinit, Portin e Sarandės, Romano Port dhe Porti i Petroliferės:
(i) shėrbimin e rimorkimit tė anijeve gjatė operacionit tė futjes e daljes nėpėr porte, dhe akostimit nė kalatat e porteve;
(ii) shėrbimin e transportit tė grupeve tė praktikės sė autoriteteve portuale gjatė marrjes sė praktikave tė lira nė rada;
(iii) transportimin e ekuipazheve tė anijeve nga rada nė port dhe anasjelltas;
(iv) operacionet e ngarkim-shkarkimit tė peshave tė rėnda nė det.
Sektori ekonomik:
Shpenzim pėr koston e konēesionit (Lekė) (2013):191,800,000.00
Kohėzgjatja e konēesionit (vjet):5
Ratifikim i marrėveshjes sė konēesionit:
Vlera Fituese:238374000
Vlera e investimit:
Data e shpalljes sė konēesionit: 21-03-2017
Data e mbajtjes sė konēesionit:20-04-2017
Data e njoftimit tė fituesit: 04-05-2017
Ankesa: Shoqėria Aksionare Koncesionare ROMANO PORT SHA ka ngritur pretendimet dhe kėrkesat: 1. Pėr ndryshimin ose heqjen e disa pjesėve tė kėrkesave tė dokumenteve tė procedurės konkurruese pasi cenojnė tė drejtat e fituara dhe tė ratifikuara me ligj. Pasi tė gjitha shėrbimet qė kėrkohen tė ofrohen nė kėtė procedurė konkurruese pėr Porto Romanon ofrohen tashmė nė bazė tė kontratės koncesionare tė sipėrcituar nga operatori ekonomik ( koncesionari) ROMANO PORT SHA . Autoriteti e konsideron zonėn e Porto Romanos tė lirė duke mos njohur kėshtu Kontratėn Koncesionare tė Romano Port. 2. Gjithashtu ROMANO PORT SHA pretendon se ne dokumentat standarde tė procedurės ka vėrejtur se konstatohet lehtėsisht preferencė pėr shoqėri tė caktuar. 3. Diskriminon shoqėritė e huaja. Nė garė mund tė marrin pjesė vetėm peratorė qė disponojnė certifikatat e regjistrimit tė mjeteve nė Regjistrin Shqiptar tė Mjeteve Lundruese, ndėrkohė qė pėr njė shoqėri tė huaj ky kriter e ndalon pjesėmarrjen nė garė. 4. Nė dokumentet standarde tė koncesionit nė shtojcėn 10 pėr Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, pika Kapaciteti Teknik, Autoriteti Kontraktues ka kėrkuar qė Njėri nga rimorkiatorėt tė jetė i tipit Azimuth Propeller System, ku Specifikimet teknike nuk do duhet tė kenė asnjė kėrkesė apo referencė te ndonjė markė apo emėr i veēantė, patentė, vizatim ose tip, origjinė specifike, prodhues ose sipėrmarrės shėrbimi. 5. Vlerėsimi sipas formularit tė pėrvojės nė ujėrat Shqiptare me 10 Pikė, ėshtė kriter diskriminues pasi operatorė privat apo ata PPP nė treg, janė kryesisht pa eksperiencė nė detari. 6. Koncesionari ROMANO PORT SHA pretendon tė drejtėn e rimorkimit tė tankėrave ( mjete portuale)
Vlera e kontraktuar: 238.374.000 (pa TVSH)
Data e lidhjes sė kontratės: 05-06-2017
Arsyeja e anullimit: Kjo proēedurė anullohet pasi u kur u hoq nga pezullimi nė sistem nuk u ndryshua data e pranimit tė dokumentave dhe sistemi e kaloi nė statusin “e pėrfunduar nė proces vlerėsimi’’. Pėr kėtė arsye tė interesuarit potencialisht nuk patėn mundėsi tė paraqesin oferta
Akte/Marrėveshje Konēesionare:
Dokumentet standarte te Koncensionit per Sherbimet e Anijeve Detare
Ftesa per oferte per dhenien me koncesion te Sherbimeve te Anijeve Detare
Kriteret e pergjithshme dhe te vecanta te kualifikimit
Tarifat e koncesionit
VENDIM I KPP PER KONCESIONIN E SHERBIMEVE TE ANIJEVE
ROMANO PORT SHA Ankesa
Rishpallje koncesioni
Dokumentat standarte te rishpalljes se koncesionit
Anullimi i koncesionit
Njoftimi i fituesit
Lidhje Kontrate
Administratorė:
Numri i Anėtarėve tė Kėshillit Mbikėqyrės:
Website:
Lloji i pronėsisė:
Bilanci :
Eksperti Kontabėl i Autorizuar:
Eksperti Kontabėl Data e fillimit Data e mbarimit
Dhėnie nė Konēesion (forma ROT) tė Shėrbime tė Anijeve Detare nė Portin e Durrėsit, Portin e Vlorės, Portin e Shėngjinit, Portin e Sarandės, Romano Port, Porti i Petroliferės dhe tė gjitha portet e hapura nė Republikėn e Shqipėrisė.(Anulluar) Shpallur fituese "Anijet e Shėrbimit Detar SHA"
Dhėnie nė Konēesion (forma ROT) tė Shėrbime tė Anijeve Detare nė Portin e Durrėsit, Portin e Vlorės, Portin e Shėngjinit, Portin e Sarandės, Romano Port, Porti i Petroliferės dhe tė gjitha portet e hapura nė Republikėn e Shqipėrisė.(Anulluar) Shpallur fituese "Anijet e Shėrbimit Detar SHA"
Nuk u gjetėn Transaksione Thesari pėr kėtė kompani!