Fusha shpk, one more suspicious contract

9 muaj mė parė
share()?>
Kompania Fusha shpk ka fituar tenderin me vlerė 4,7 milionė euro pėr rivitalizimin e shėtitores Naim Frashėri, buzė detit nė Sarandė.

Fusha shpk u shpall fituese e tenderit ndėrkombėtar zhvilluar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH), megjithėse oferta e saj ishte mė e lartė se ato tė kompanive tė tjera pjesėmarrėse nė tender.

FSHZH publikoi thirrjen ndėrkombėtare pėr oferta qė mė 29 maj 2019. Megjithatė mė 7 gusht 2019, kur u shpall dhe fituesi, vetėm tre kompani shqiptare kishin marrė pjesė nė tender:

Arifaj shpk, me ofertė rreth 3,8 milionė euro;
Gjikuria shpk, me ofertė rreth 3,9 milionė euro;
Fusha shpk me ofertė rreth 4,7 milionė euro.
dokumentet e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit, bėrė publike nga OpenProcurement.al, FSHZH nuk sqaron se pėrse ka shpallur fituese kompaninė Fusha, megjithesė ajo ka bėrė ofertėn mė tė lartė.

Projekti pėr rivitalizimin e shėtitores buzė detit nė Sarandė ėshtė pjesė e projektit tė Bankės Botėrore pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės nė bashkitė Sarandė, Gjirokastėr, Berat, Pėrmet.

Pėr tė katėr kėto bashki, Banka Botėrore i ka dhėnė qeverisė shqiptare njė kredi prej 63.8 milionė euro.

Kompania Fusha njihet si njė prej kompanive tė afėrta tė qeverisė, Bashkisė Tiranė dhe njė sėrė bashkish tė tjera socialiste si ajo e Durrėsit.

Kompania Fusha aktualisht po rindėrton dhe Bulevardin Zogu I nė Tiranė, i gjatė 600 metra. Vlera e kėsaj kontratė ėshtė 5 milionė euro.

Po ashtu, siē Exit.al ka shkruar mė parė, Fusha shpk ėshtė kompania kryesore pretendente pėr tė fituar tenderin pėr ndėrtimin e Teatrit Kombėtar dhe ndėrtimin e gjashtė kullave rreth tij.

Sipas tė dhėnave tė OpenData Albania, Fusha shpk ka pėrfituar tė paktėn rreth 30 milionė euro nė kontrata nga pushteti lokal gjatė periudhės korrik 2015—korrik 2018. Tė paktėn rreth 13 milionė tė tjera Fusha i ka pėrfituar nga pushteti lokal, nė tė njejtėn periudhė kohe, sė bashku me kompani tė tjera, me tė cilat ka fituar kontrata si bashkim kompanish./exit.al


Multimedia: Gazeta Impakt
Media Category: Shtyp i shkruar
Date of publication: 24-08-2019
Title: Fusha shpk tjetėr kontratė e dyshimtė
Published article description: Kompania Fusha shpk ka fituar tenderin me vlerė 4,7 milionė euro pėr rivitalizimin e shėtitores Naim Frashėri, buzė detit nė Sarandė.
Download: Array
Click here to read this article directly to the media thas has published it.
Excel datasets :
    XML, N3 datasets :
      Translated by: