Lapsi: Government ignores IMF. Concessionary Agreements turn into standard norm

9 muaj mė parė
share()?>
Gjatė muajit gusht janė shpallur procedurat e dhėnies sė 3 konēesioneve. Bėhet fjalė pėr konēesionet pėr ndėrtimin e Portit tė Jahteve “Marina Rodon”, tė Portit “Marina Limon” nė Sarandė, si dhe pėr infrastrukturėn arsimore, qė ka si kėrkues Bashkinė e Tiranės.

Sipas tė dhėnave tė paraqitura nė “Open Data Albania”, konēesioni pėr Partneritetin Publik Privat (PPP) tė Portit tė Jahteve “Marin Rodon” ėshtė shpallur si procedurė nė datėn 6 gusht. Porti ėshtė projektuar tė ndėrtohet nė vijėn bregdetare jugore tė Gjirit tė Drinit, rreth 7 km larg Kepit tė Rodonit dhe afati pėr kėtė kontratė ėshtė 35 vjet.
Po ashtu, investimi nė portin tjetėr konēesionar, “Marina Limon”, qė do tė jetė i vendosur nė qytetin e Sarandės, ėshtė parashikuar me fonde tė privatit dhe me afat kontrate prej 35 vjetėsh. Ndėrsa, konēesioni tjetėr, “pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės Arsimore nė Zonėn nr 4, pėr Projektim, Financimin, Ndėrtimin, Mobilimin, Mbikėqyrjen dhe Kolaudimin e katėr objekteve arsimore nė njėsitė administrative nr 8, numėr 3 dhe Dajt”, do tė financohet si projekt nga Bashkia e Tiranės dhe Ministria e Arsimit. Afati i kėtij projekti ėshtė parashikuar me 7 vjet afat kontrate dhe 18 muaj ndėrtimi.

Nė njė fushėpamjė mė tė gjerė, PPP-tė duket tė jenė kthyer nė normėn e realizimit tė projekteve pėr ndėrtimin e godinave tė disa prej institucioneve mė tė rėndėsishme tė vendit. Pas shembjes sė stadiumit “Qemal Stafa” pėr tė ndėrtuar “feniksin e futbollit shqiptar”, Arenėn Kombėtare, si edhe pas projektit pėr ndėrtimin e njė Teatri tė ri Kombėtar nėpėrmjet PPP-ve, qeveria shqiptare ka planifikuar qė edhe godinat e reja pėr Bibliotekėn Kombėtare dhe Kampusin Universitar nė Tiranė, tė ndėrtohen nga subjekte private.

Kreu i qeverisė, Edi Rama, ka theksuar nė daljet e tij publike se PPP-tė nuk janė njė shpikje e tij personale, por njė mėnyrė pėr tė realizuar mė shpejt projektet. Por, sidoqoftė, Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN), ka paralajmėruar sė fundmi pėr rreziqet qė mund t’i vijnė Shqipėrisė nė sektorin publik si rrjedhojė e borxhit tė lartė publik, projekteve me partneritet publik privat (PPP), detyrimeve potenciale nė rritje qė rrjedhin prej tyre dhe dobėsisė sė institucioneve publike dhe qeverisjes ekonomike nė pėrgjithėsi.

“Shqipėria pėrballet me boshllėqe tė konsiderueshme nė infrastrukturė nė krahasim me rajonin, gjė qė aktualisht po adresohet pėrmes pėrdorimit tė gjerė tė PPP-ve. Mė shumė se 200 projekte PPP (31 pėrqind e PBB-sė) janė kontraktuar, dhe tė tjera me vlerė rreth 15 pėrqind e PBB-sė janė nė proces. Megjithatė,paralajmėron FMN, PPP-tė nuk janė tė integruara mirė nė kuadrin e pėrgjithshėm tė menaxhimit tė investimeve publike, pėr vlerėsimin e fizibilitetit, pėrballueshmėrisė dhe rreziqeve. Nė tė njėjtėn kohė, pagesat e parashikuara tė buxhetit vjetor pėr PPP-tė (tė financuara nga qeveria) po i afrohen tashmė kufirit tė ligjshėm qė arrin nė 5 pėrqind tė tė ardhurave fiskale tė vitit tė kaluar.”- vėren FMN.Multimedia: Lapsi.al
Media Category: Website
Date of publication: 26/08/2019, 08:58
Title: Lapsi: Qeveria Injoron FMN koncesionet kthehen nė normė
Published article description: Gjatė muajit gusht janė shpallur procedurat e dhėnies sė 3 konēesioneve. Bėhet fjalė pėr konēesionet pėr ndėrtimin e Portit tė Jahteve “Marina Rodon”, tė Portit “Marina Limon” nė Sarandė, si dhe pėr infrastrukturėn arsimore, qė ka si kėrkues Bashkinė e Tiranės.
Download: Array
Click here to read this article directly to the media thas has published it.
Excel datasets :
    XML, N3 datasets :
      Translated by: