Top Chanel: Concessionary Agreement to be signed for two ports beginning of August. The race is now open

9 muaj mė parė
share()?>
Nė fillim tė muajit gusht janė shpallur procedurat e dhėnies me koncesion pėr ndėrtimin e dy porteve tė reja jahtesh ndėrsa njė tjetėr nga bashkia e Tiranės pėr ndėrtime shkollash. Sipas OpenDataAlbania  gjatė muajit gusht janė pėrditėsuar njoftimet pėr 3 konēesione.

Bėhet fjalė pėr konēesionet Porti i Jahteve Marina Rodon, Portin Marina Limon Sarandė si dhe pėr Infrastrukturėn Arsimore, nga Bashkia e Tiranės.. Konēesioni pėr Partneritetin Publik Privat tė Portit tė Jahteve Marin Rodon ėshtė shpallur si procedurė nė datėn 6 gusht.

Afati pėr kėtė kontratė 35 vite. Porti ėshtė projektuar tė ndėrtohet nė vijėn bregdetare jugore tė Gjirit tė Drinit rreth 7 km larg Kepit tė Rodonit. Konēesioni tjetėr ėshtė ai pėr Marina Limon dhe ėshtė parashikuar si Port Turistik i Shėrbimeve.

Ky Port do tė jetė i vendosur nė Qytetin e Sarandės. Aktualisht terreni i parashikuar ėshtė nėn administrimin e Portit Detar Sarandė. Edhe pėr kėtė Port Konēesionari investimi ėshtė parashikuar me fonde tė privatit dhe me afat kontrate prej 35 vitesh.

Konēesioni tjetėr ka si kėrkues Bashkinė Tiranė pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės Arsimore nė Zonėn nr 4, pėr Projektim, Financimin, Ndėrtimin, Mobilimin, Mbikėqyrjen dhe Kolaudimin e katėr objekteve arsimore nė njėsitė administrative nr 8, numėr 3 dhe Dajt. Afati i kontratės ėshtė 7 vite dhe 18 muaj tė ndėrtimit. Financimi i projekti ėshtė nga Bashkia e Tiranės dhe Ministria e Arsimit.

Shpallja e kėtyre konēesioneve tė reja vjen nė njė kohė kur Partneritetet Publike Private janė etiketuar nga opozita si korruptive.

Ndėrkohė nė seancėn e fundit tė legjislaturės parlamentare maxhoranca qeverisėse amendoi ligjin e PPP-ve duke synuar njė kontroll akoma edhe mė tė madh nga Ministria e Ekonomisė dhe Financave.Multimedia: Top Channel
Media Category: Agjensi telegrafike
Date of publication: 25/08/2019 19:42
Title: Top Channell : Dy Porte me Koncesion ne fillim te muajit Gusht ėshtė e hapur gara pėr fituesin
Published article description: Nė fillim tė muajit gusht janė shpallur procedurat e dhėnies me koncesion pėr ndėrtimin e dy porteve tė reja jahtesh ndėrsa njė tjetėr nga bashkia e Tiranės pėr ndėrtime shkollash. Sipas OpenDataAlbania gjatė muajit gusht janė pėrditėsuar njoftimet pėr 3 konēesione.
Download: Array
Click here to read this article directly to the media thas has published it.
Excel datasets :
    XML, N3 datasets :
      Translated by: